FOTO | Martesa e pestë në moshën 92 vjeçare: Miliarderi Rupert Murdoch u martua me një grua ruse 25 vjet më të re

FOTO | Martesa e pestë në moshën 92 vjeçare: Miliarderi Rupert Murdoch u martua me një grua ruse 25 vjet më të re

Pas gjashtë vitesh martesë me top modelin Jerry Hall , nga viti 2016 deri në vitin 2022, u bë martesa e pestë ! Manjati i medias Rupert Murdoch (92) u martua me biologen Elena Zhukova (62) dhe të ftuar të shumtë të pasur morën pjesë në dasmën luksoze. Dasma u zhvillua në pasurinë e tij mbresëlënëse në Bel Air me vlerë 150 milionë dollarë dhe vetë ceremonia dyshohet se është mbajtur në vreshtin e tij, shkruan “Daily Mail”.

Foto: BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia

Të gjithë të ftuarit mbërritën me makina luksoze, duke përfshirë markat si Bentley, Jaguar, Lexus… Në dasmë morën pjesë drejtori sportiv amerikan Robert Kraft me gruan e tij Dana Bloomberg, CEO i News Corp Robert Thompson me gruan e tij Wang Ping dhe shumë të ftuar të tjerë.

Murdoch, pasuria e të cilit vlerësohet në rreth 20 miliardë dollarë, u takua me Zhukova përmes gruas së tij të tretë, Wendy Deng.

Pasuria e Rupert Murdoch ku u zhvillua dasma / Foto: BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia

Siç raportoi më parë Daily Mail, pasi Murdoch njoftoi se do të largohej si kryetar i Fox Corp dhe News Corp, ai konfirmoi se do të përqendrohej shumicën e kohës së tij në prodhimin e verërave të klasit botëror në vreshtin e tij.

“Ai donte të tërhiqej ndërsa e di se ka ende kohë dhe energji të mjaftueshme për t’u fokusuar në gjëra të tjera, veçanërisht në pasurinë e tij të verës Moraga”, tha një burim për Daily Mail.

Foto: BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia

Ish-gruaja e tij Jeri Hall u përfol më parë se kishte shpresuar fshehurazi të trashëgonte vreshtin dhe madje ishte regjistruar në një kurs online të vreshtarisë, por Murdoch e tronditi atë në vitin 2022 duke i dërguar një email duke i thënë se martesa e tyre ka mbaruar dhe ai dëshiron një divorci.

Rupert Murdoch
Rupert Murdoch dhe Jerry Hall / Foto: EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Mes divorcit dhe romancës me Zhukova , Murdoch u fejua me Anne Leslie Smith për disa javë.

Manjati i medias njihet se nuk e ka problem të martohet dhe për herë të parë u martua në vitin 1956. Bëhej fjalë për Patricia Booker , nga e cila u divorcua 11 vjet më vonë, në 1967.

Në të njëjtin vit, ai u martua me gruan e tij të dytë, Anna Maria Torv , me të cilën qëndroi i martuar për 32 vjet. Ata u divorcuan në vitin 1999. Më vonë atë vit, ai u martua me gruan e tij të tretë, Wendy Deng. Ata u divorcuan në vitin 2013.

Nga rruga, gruaja e re e Murdoch, Elena Zhukova, emigroi nga Moska në SHBA, dhe më parë ishte martuar me miliarderin Alexander Zhukov. Ajo është nëna e Dasha Zhukova , e cila ishte e martuar me manjatin rus Roman Abramovich – ish-çifti grumbulloi një koleksion arti prej një miliard dollarësh të Monet, Picasso dhe më shumë.

LEXO EDHE:

Back to top button