FOTO | Peshku më helmues në botë kapet në Kroaci: Helmi i tij mund të vrasë 30 njerëz

FOTO | Peshku më helmues në botë kapet në Kroaci: Helmi i tij mund të vrasë 30 njerëz

Shtatë peshq me shirita argjendi (Lagocephalus sceleratus) u vunë re pranë ishullit Ceja në Gjirin Medulin të hënën , dhe një u kap në një thellësi prej 19 metrash dhe u dërgua në Qendrën e Kërkimeve Detare në Rovinj, Kroaci.

Ky informacion është ndarë me publikun në profilin e Facebook të Akuarium Pula.

“Pufferfish me vija argjendi përmban një helm jashtëzakonisht të fortë, tetrodotoxin, i cili mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore dhe vdekje nëse konsumohet. Tetrodotoksina është më e përqendruar në gonadat dhe mëlçinë, por është e pranishme edhe në lëkurë. Një dozë prej 1 deri në 2 mg besohet të jetë fatale.

Kjo specie është pushtuese dhe përfshihet në të ashtuquajturit migrantë Lesseps, specie që hyjnë në Detin Mesdhe nga Deti i Kuq përmes Kanalit të Suezit. Fillimisht, këta peshq jetojnë në rajonet tropikale të oqeanit Indian dhe Paqësor. Për shkak të mungesës së armiqve natyrorë, ky peshk ka një ndikim negativ në biodiversitetin dhe përbën një kërcënim për peshkimin pasi dëmton rrjetat e peshkimit.

“Peshku është kapur dhe fotografuar nga peshkatari slloven Anton Vidovic, kanë shkruar ata në Facebook.

Meqë ra fjala, ky lloj peshku i përket familjes së peshqve helmues nga rendi “Tetraodontiformes”. Biologët besojnë se ata zhvilluan “fryrjen” e tyre të famshme sepse stili i tyre i ngadaltë, disi i ngathët i notit i bën ata pre e lehtë për grabitqarët.

Në vend që të ikë, ky peshk përdor trupin e tij elastik dhe aftësinë për të marrë shpejt sasi të mëdha uji (dhe madje edhe ajër kur është e nevojshme) për t’u kthyer në një top pothuajse të pangrënshëm disa herë më shumë se madhësia e tij normale.

Disa specie kanë edhe gjemba në lëkurën e tyre për t’i bërë ato edhe më pak të shijshme. Grabitqari që arrin ta rrëmbejë nuk do ta shijojë kapjen për një kohë të gjatë. Pothuajse të gjitha përmbajnë tetrodotoksinë, një neurotoksinë shumë e fortë që mund të shkaktojë paralizë të sistemit nervor dhe të frymëmarrjes dhe të shkaktojë vdekje.

Për njerëzit, tetrodotoksina është vdekjeprurëse, deri në 1200 herë më toksike se cianidi. Ka mjaft helm në një peshk për të vrarë 30 të rritur dhe nuk ka asnjë antidot të njohur.

LEXO EDHE:

Back to top button