Gabimet e zakonshme higjienike që as nuk e dinit se po bënit

Gabimet e zakonshme higjienike që as nuk e dinit se po bënit

Shumë njerëz ndonjëherë habiten kur kuptojnë se disa rregulla që lidhen me higjienën, të cilat ndiqen prej kohësh, nuk janë të sakta, madje janë të dëmshme për shëndetin. Për t’i dhënë fund kësaj, ju paraqesim disa gabime që mund të bëni, por që nuk janë aq të mira për shëndetin tuaj.

Mund të tingëllojë e çuditshme, por larja shumë shpesh është po aq e keqe sa mos larja fare, sipas Bright Side.

Sipas një ekipi ekspertësh të sëmundjeve infektive nga Universiteti i Kolumbias, dushi shumë shpesh e bën lëkurën të thatë dhe çon në çarje, dhe janë këto çarje të vogla që do të lejojnë që mikrobet, viruset dhe bakteret të hyjnë më lehtë në trup. Prandaj, ekspertët rekomandojnë që të mos bëni dush më shumë se një herë në ditë, dhe Healthline gjithashtu rendit rregullat e përgjithshme që duhet të ndiqni gjatë dushit:

-mos bëni dush me ujë të nxehtë, përdorni ujë të ngrohtë,

-mos bëni dush për më shumë se 10 minuta,

-përdorni sapun dhe shampon të butë,

-aplikoni krem ​​hidratues pas çdo dushi dhe banje.

Bakteret nuk gjenden vetëm në banjë ose në tualetin, por janë në të gjithë shtëpinë. Kjo do të thotë, nëse shkoni në tualet, ata janë tashmë në duart tuaja. Prandaj, kur prekni ka mikrobe potencialisht të rrezikshme në duart tuaja, andaj do të ishte mirë që të lani duart.

Tualeti është ndoshta vendi më i ndotur në banesën ose shtëpinë tuaj. Disa studime tregojnë se pikat që përmbajnë mikrobe në sipërfaqen e tasit të tualetit ndonjëherë mund të qëndrojnë deri në 90 minuta pas shpëlarjes, veçanërisht nëse i shpëlani para se të ulni kapakun. Prandaj, përpiquni të lëshoni ujin duke përdorur pjesën e jashtme të dorës. Kjo mund të ndihmojë në parandalimin e përhapjes së mëtejshme të baktereve nëse harroni të lani duart pas përdorimit të tualetit ose prekni sipërfaqe të tjera me gishta.

Ju flini në të njëjtin jastëk për një kohë të gjatë

Jastëkët janë parajsa për merimangat e mykut dhe pluhurit, veçanërisht nëse po flasim për ato me pupla. Hulumtimet e mëparshme tregojnë se merimangat e pluhurit dhe pluhuri mund të shkaktojnë alergji që shkaktojnë kongjestion nazal, ënjtje dhe acarim të traktit të sipërm respirator. Gjithashtu, rekomandohet që të lani këllëfin e jastëkut çdo javë në temperaturë të paktën 50 gradë.

Ju lejoni kafshët shtëpiake të flenë në shtratin tuaj

Përveç ditës, rregullat e higjienës duhen respektuar edhe gjatë natës. Njëri prej tyre nuk rekomandon ndarjen e të njëjtit shtrat me kafshë shtëpiake joshtëpiake. Edhe ata që vizitojnë rregullisht sallonet e kafshëve shtëpiake mbajnë shumë baktere në gëzofin e tyre. Nëse një mace ose qen fle me ju në shtrat, do të ishte mirë të lani putrat e tyre pasi të hyni në shtëpi.

Lajeni fytyrën me sapun

Shumë njerëz ende mendojnë se larja e fytyrës me sapun është më e mira për lëkurën tuaj, por e kanë gabim.

Sapuni e than shumë lëkurën dhe shkakton çarje në lëkurë dhe dermatologët vazhdimisht theksojnë se nuk është i destinuar për larjen e fytyrës. Kur e përdorni, shkatërroni barrierën mbrojtëse në sipërfaqen e lëkurës dhe prishni pH-në e saj.

Zgjedhja më e mirë për larjen e fytyrës është një produkt i butë që është i destinuar për fytyrën, por ndonjëherë ato mund të jenë shumë agresive për lëkurën shumë të thatë të fytyrës.

LEXO EDHE:

Back to top button