Masa jashtëzakonisht të rrepta sigurie për vizitën e Zelensky për shkak të frikës nga rusët

Masa jashtëzakonisht të rrepta sigurie për vizitën e Zelensky për shkak të frikës nga rusët

Vizita e shkurtër e Volodomyr Zelensky në SHBA do të shënohet nga masa jashtëzakonisht të rrepta sigurie për shkak të shqetësimeve se agjentët rusë mund të përpiqen të çaktivizojnë presidentin e Ukrainës, tha sonte një burim i afërt me Zelensky për CNN.

Sipas të njëjtit burim, për shkak të një kërcënimi të mundshëm, zyrtarët më të lartë të qeverisë ukrainase nuk janë informuar për orarin e vizitës, ashtu si stafi i ambasadës së Ukrainës në SHBA.

Burimi shtoi se Zelensky kishte dashur të vizitonte SHBA-në prej muajsh, por para kësaj ukrainasit duhej të merrnin parasysh disa mjekë. Vlerësimi i rrezikut duhej të përfshinte rrezikun ushtarak, domethënë ndikimin e largimit të presidentit nga vendi pa rrezikuar situatën ushtarake në Ukrainë.

Programi i vizitës duhej të pajtohej me Shtëpinë e Bardhë, në mënyrë që të sigurohet disponueshmëria e presidentit amerikan, tha burimi për CNN, duke shtuar se Zelensky nuk dëshironte të vizitonte Amerikën nëse nuk kishte një “zhvillim të rëndësishëm në marrëdhëniet dypalëshe” midis SHBA dhe Ukraina.

Pasi administrata Joe Biden konfirmoi një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën, e cila për herë të parë përfshin sistemin raketor Patriot, Zelensky vlerësoi se ishte një “ndryshim i rëndësishëm” në marrëdhëniet me SHBA-në.

LEXO EDHE:

Back to top button