Gazeta gjermane – Ukraina ka tre opcione, një do të thotë fatkeqsi!

Gazeta gjermane - Ukraina ka tre opcione, një do të thotë fatkeqsi!

Në analizën e tij të shtunën, zëvendëskryeredaktori Paul Ronzheimer paralajmëroi se nëse përpjekjet aktuale të Kievit dështojnë, forcat ruse mund të nisin ofensivën e tyre dhe të kapin territore shtesë.

GJERMAN BILD – UKRAINE KA TRE OPCIONE: Një do të thotë fatkeqësi

Sipas artikullit, Ukraina mund të vazhdojë të përpiqet të depërtojë në mbrojtjen ruse, pavarësisht se nuk ka bërë përparime të mëdha deri më tani. Ronzheimer shkroi se qeveria e presidentit Volodymyr Zelenski është optimiste për momentin dhe është e vendosur të vazhdojë me fushatën. Sidoqoftë, nëse nuk arrin të arrijë ndonjë sukses të rëndësishëm deri në fund të vitit, Kievi thuhet se po planifikon një tjetër kundërsulm në pranverën e 2024.

Ronzheimer tha se autoritetet në Kiev ishin gjithnjë e më të frustruar nga kritikat për taktikat e tyre kundërsulmuese që vinin nga Perëndimi. Bild citoi një zyrtar të lartë ukrainas të paidentifikuar të ketë këmbëngulur se “gjithçka ishte planifikuar së bashku” me mbështetësit e Kievit.

Çdo shtytje e re varet nga marrja e më shumë armëve dhe municioneve perëndimore, vuri në dukje Bild. Për më tepër, Rusia ka të ngjarë të përdorë pushimin dimëror për të forcuar mbrojtjen e saj.

Rruga e dytë e hapur për Kievin, sipas artikullit, është vazhdimi i kundërofensivës, duke u angazhuar njëkohësisht në negociatat e paqes me Rusinë. Sidoqoftë, një kthesë e tillë nga Zelensky do të ishte e vështirë t’i shitej popullatës, parashikon Ronzheimer.
Zëvendës kryeredaktori i Bild theksoi se tetorin e kaluar kreu i shtetit ukrainas nënshkroi një dekret që përjashton negociatat me homologun e tij rus Vladimir Putin dhe se sondazhet e fundit të opinionit publik tregojnë se 72 për qind e ukrainasve janë kundër negociatave me Rusinë.

Në skenarin më të keq për Ukrainën, parashikon Ronzheimer, kundërofensiva do të ngecë dhe Rusia do të nisë një nga sulmet e saj dhe potencialisht do të kapë pjesë të rajonit të Kharkiv. Sipas analizës së Bild, megjithatë, kjo nuk ka gjasa pasi Moska thuhet se po përpiqet të rikuperojë humbjet e saj.

Në fillim të qershorit, ushtria ukrainase nisi kundërsulmin e saj të shumëpritur në një përpjekje për të rimarrë territorin në lindje dhe juglindje. Megjithatë, pavarësisht mbështetjes masive nga Perëndimi, forcat e Kievit nuk kanë bërë ndonjë përparim të rëndësishëm. Sipas Ministrisë ruse të Mbrojtjes, operacioni i ka kushtuar Ukrainës tashmë 43,000 njerëz dhe pothuajse 5,000 pjesë të pajisjeve ushtarake. Zyrtarët e lartë në Kiev dhe disa kryeqytete perëndimore kanë pranuar se përpjekja ka dështuar nga pritshmëritë e larta fillestare dhe po përparon më ngadalë se sa pritej.

LEXO EDHE:

Back to top button