Gjashtë muaj në mision, tre astronautë kinezë kthehen nga hapësira

Gjashtë muaj në mision, tre astronautë kinezë kthehen nga hapësira

Kapsula e kthimit e anijes kozmike të drejtuar nga Kina, me tre astronautë, arriti në vendin e uljes Dongfeng në rajonin autonom të Mongolisë së Brendshme në pjesën veriore të Kinës.

Sipas mediave shtetërore kineze, ekuipazhi i anijes Shenzhou-17, i përbërë nga astronautët Tang Hongbo, Tang Shengjie dhe Jiang Xinlin, qëndroi në stacionin hapësinor në orbitën Tiangong për gati gjashtë muaj.

Të tre astronautët janë në “gjendje të mirë shëndetësore”, sipas Agjencisë Hapësinore të drejtuar nga Kina. Astronautët janë kthyer pasi ia dorëzuan punën ekuipazhit të Shenzhou-18, i përbërë nga Ye Guangfu, Li Cong dhe Li Guangsu, të cilët do të qëndrojnë në orbitë për gjashtë muaj dhe janë planifikuar të kthehen në të njëjtin vend uljeje në fund të tetorit të këtij viti.

Anija kozmike Shenzhou-18 u ngrit nga qendra e nisjes satelitore Jiuquan mbi një raketë Long March 2F javën e kaluar, që ishte misioni i 32-të i fluturimit i programit hapësinor të drejtuar nga Pekini dhe misioni i tretë me njerëz gjatë fazës së aplikimit dhe zhvillimit të stacionit hapësinor të Kinës.

LEXO EDHE:

Back to top button