Gjenden 5 emigrantë të vdekur në ishujt Kanarie

Gjenden 5 emigrantë të vdekur në ishujt Kanarie

Pesë emigrantë u gjetën të vdekur të mërkurën, 19 qershor, në brigjet e Ishujve Kanarie, ndërsa të paktën 68 të tjerë shpëtuan.

Varka po lundronte rreth 800 kilometra në jug të Tenerife, një nga ishujt e këtij arkipelagu spanjoll që ndodhet pranë bregut veriperëndimor të kontinentit afrikan, ku numri i emigrantëve është rritur sërish për një kohë të gjatë.

Kjo tragjedi demonstron rritjen e numrit të emigrantëve në Ishujt Kanarie të shënuar javët e fundit.

Sipas statistikave të fundit të Ministrisë së Brendshme spanjolle për vitin 2024, 18,977 migrantë kanë mbërritur në Ishujt Kanarie nga 1 janari deri në mes të qershorit me 290 varka, krahasuar me 5,914 në 126 varka në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Në vitin 2023, pothuajse 40,000 emigrantë kishin mbërritur në Ishujt Kanarie, që është më shumë se dyfishi i numrit të regjistruar një vit më parë dhe gjithashtu më i lartë se ai i regjistruar në 2006.

Shumica e varkave që mbërrijnë në Ishujt Kanarie me emigrantë vijnë nga Senegali , Maroku ose Sahara Perëndimore.

LEXO EDHE:

Back to top button