Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Rezultatet e zgjedhjeve të Parlamentit Evropian në Gjermani treguan qartë se vendi është i ndarë politikisht në dy pjesë. Dhe kjo pothuajse saktësisht në kufirin e ish-RDGJ dhe Republikës së vjetër Federale të Gjermanisë.

Hendrik Wist (CDU), kryeministri i Rhein-Westfalisë së Veriut, shteti më i populluar në ish-Gjermaninë Perëndimore, tani po bën fushatë për shkëmbime më të forta midis lindjes dhe perëndimit të vendit – dhe po bën presion për versionin 2.0 të Traktatit të Ribashkimit.

Ai beson se shumë njerëz nga North Rhine-Westphalia nuk kanë qenë kurrë në tokat gjermane në lindje.

“Disa njerëz e njohin Mallorkën më mirë se Saksonia apo Turingia. Është edhe më e vlefshme të përpiqemi të bashkojmë njerëzit”, tha ai për Die Welt.

Wist mbron gjithashtu rivendosjen e të ashtuquajturës “tryezë e rrumbullakët”, e cila rezultoi e suksesshme në kohën e ribashkimit të Gjermanisë në tetor 1990.

Duke parë shoqërinë aktuale në Lindje dhe Perëndim, Kryeministri i Rhein-Westfalisë së Veriut do të donte të shihte rivendosjen e kësaj “qasjeje të hapur ndaj dialogut”.

“Le të ulemi në tavolinë në vend që t’i bërtasim njëri-tjetrit nga larg, sepse është e rëndësishme të lidheni me njerëz, pikëpamjet e të cilëve nuk i ndani,” vuri në dukje ai.

Kufij si në Luftën e Ftohtë

Siç tregon harta e rezultateve të zgjedhjeve evropiane, në njësitë elektorale në shtetet e vjetra federale, shumicën e fitoreve zgjedhore e kanë arritur CDU dhe CSU – kjo tregohet me të zezë në foto. Disa qytete të mëdha (Hamburg, Kiel, Münster, Heidelberg, Freiburg) janë me ngjyrë jeshile, dhe e kuqja përfaqëson bastionet e fundit të demokracisë sociale të SPD (Bremen, Bremerhaven, Herne).

Në të kundërt, AfD dominon shtetet “e reja” federale që dikur ishin pjesë e RDGJ. Përjashtimet e vetme janë kryeqyteti federal Berlin dhe fqinji Potsdam (e gjelbër) ose Potsdam-Mittelmark dhe qytetet Jena, Weimar dhe Erfurt (CDU).

Për CDU-në votoi edhe qarku Eichsfeld në Turingi, përndryshe “kufiri” mes perëndimit dhe lindjes do të korrespondonte saktësisht me kufirin e dikurshëm midis Republikës Federale dhe Republikës së atëhershme Demokratike Gjermane.

Në Saksoni, AfD fitoi më shumë vota në zgjedhjet evropiane të së dielës.

Gazeta Bild e quajti të pabesueshme që deri më tani vetëm zonat rurale (veçanërisht Saksonia Lindore dhe Malet Ore) konsideroheshin bastioni klasik i AfD-së dhe partia jo vetëm që arriti të mbronte ato pozicione, por ishte e para në të gjitha zonat saksone. Për herë të parë dominoi edhe qytetet e mëdha të Dresdenit, Lajpcigut dhe Khemnitzit.

Uniteti emocional prishet

Pas paraqitjes së fortë të AfD-së në zgjedhjet evropiane të Gjermanisë Lindore, kryeministri i Turingisë, Bodo Ramelow, paralajmëroi për një përçarje të thelluar midis gjermanëve lindorë dhe perëndimorë 33 vjet pas ribashkimit.

Në rrjetet sociale tani pas zgjedhjeve evropiane lexoj fjali si: “Ku është mirënjohja e gjermanolindorëve?” Këto janë pyetje që nuk na duhen tani”, tha Ramelow, raporton Die Welt.

Ai shton se Lindja nuk ka për çfarë të kërkojë falje.

“Përkundrazi, duhet parë si një mundësi”. Në vend të kësaj, uniteti emocional po shpërbëhet gjithnjë e më shumë. Fakti që pritet mirënjohje nga gjermanolindorët e ushqen më tej këtë boshllëk”, shtoi Ramelow.

LEXO EDHE:

Back to top button