Gjermania po përgatitet për një stuhi të madhe: Ajo së shpejti do të arrijë në Ballkan ​

Gjermania po përgatitet për një stuhi të madhe: Ajo së shpejti do të arrijë në Ballkan ​

Gjermania është e mbuluar me borë të madhe dhe akull, ku shërbimi meteorologjik (DWD) paralajmëroi për një “stuhi totale” të mërkurën (nesër) ndërsa po vazhdojnë reshjet e borës.

Nga mbrëmja e së martës pritet të ketë borë të dendur në Gjermaninë qendrore dhe veriore. Në jug do të ketë “shi të dendur”.

DWD ka paralajmëruar se rënia e borës do të ketë një “ndikim të gjerë në transportin rrugor dhe hekurudhor”. Të martën policia ka raportuar tashmë disa aksidente të lehta gjatë ditës.

Zona të mëdha të Hessenit qendror pritet të bien 15 deri në 30 centimetra borë brenda 12 deri në 24 orëve, me më shumë të mundshme.

Në veri të lumit Main do të bjerë borë në mënyrë të vazhdueshme dhe vende-vende do të jetë e dendur. Shi i ngrirë mund të bjerë deri në mbrëmjen e së mërkurës, veçanërisht përgjatë dhe në jug të lumenjve Main dhe Moselle dhe do të ketë shfaqjen e të ashtuquajturit akulli i zi.

Temperaturat e ulëta do të lëvizin nga 6 gradë Celsius në Rhine deri në -6 gradë Celsius në veri të Gjermanisë.

Mbrëmjen e së martës në jug të vendit reshjet nga lumi Maina do të kalojnë në borë. Nga Rheinland-Pfalz dhe Hessen jugore deri në Turingi dhe Saksoni, do të bien deri në 15 centimetra borë e freskët.

Bora do të vijojë të bjerë në të gjithë juglindjen e vendit, fillimisht si shi në lartësitë e ulëta, përpara se të zbardhet i gjithë peizazhi.

Temperaturat do të lëvizin nga 0 deri në 4 gradë Celsius dhe deri në 9 gradë Celsius nga mesi i ditës në jugperëndim.

Priten anulime të fluturimeve në Frankfurt si dhe në Stuttgart, kurse mësimet do të anulohen në Bavari.

Stuhia mund të përhapet në pjesën tjetër të Evropës dhe në Kosovë mund të pritet në fund të javës.

LEXO EDHE:

Back to top button