Gjykata e lartë e Francës bllokon veshjen e “burkinit” në pishinat e qytetit të Grenobles

Gjykata e lartë e Francës bllokon veshjen e “burkinit” në pishinat e qytetit të Grenobles

Qyteti francez i Grenoble nuk mund të vazhdojë me planet që “burkinin” e konsideron edhe kostum të përshtatshëm për pishinat komunale, vendosi të martën gjykata më e lartë administrative e vendit.

Të gjitha rrobat e përdorura nga disa gra myslimane për të mbuluar trupin dhe flokët e tyre gjatë banjës, janë çështje të diskutueshme në Francë, ku kritikët e shohin atë si një simbol të islamizimit.

Vendimi i gjykatës i së martës – i cili kishte të bënte vetëm me burkën dhe jo veshjet topless ose rregullat për pantallonat e shkurtra të notit për meshkuj – ishte “një fitore për ligjin kundër separatizmit, për sekularizmin dhe përtej kësaj, për të gjithë republikën”, shkroi Ministri i Brendshëm, Gerald Darmanin në Twitter, duke iu referuar një ligji të prezantuar vitin e kaluar për të kundërshtuar radikalizmin islamik.

Përpjekjet e disa kryebashkiakëve lokalë në jug të Francës për të ndaluar burkinin në plazhet e Mesdheut në verën e vitit 2016 nisën stuhinë e parë rreth rrobave të banjës.

Kufizimet përfundimisht u hodhën për shkak se ishin diskriminuese.

Grenoble nuk është qyteti i parë francez që ndryshon rregullat e tij.

Qyteti veriperëndimor i Rennes përditësoi në heshtje kodin e pishinës në vitin 2019 për të lejuar burkinin dhe lloje të tjera të rrobave të banjës.

LEXO EDHE:

Back to top button