GRUAJA MË E FOTOGRAFUAR NË BOTË: Princesha Diana do të kishte mbushur 63 vjeç sot

GRUAJA MË E FOTOGRAFUAR NË BOTË: Princesha Diana do të kishte mbushur 63 vjeç sot

Mbretëresha e Zemrave, siç e quanin, sot do të festonte 63-vjetorin, nëse nuk do të kishte vdekur në një aksident trafiku në Paris.

Diana ishte një anëtare e familjes mbretërore britanike, gruaja e parë e mbretit aktual Charles dhe nëna e princave William dhe Harry. Ajo lindi më 1 korrik 1961 në Sandringham, një fshat në veri të Norfolk. Ajo ishte fëmija i katërt i John Spencer dhe Frances Spencer.

Si u takua me princin

Diana u takua për herë të parë me Charles, Princin e Uellsit, kur ishte 16 vjeç, në nëntor 1977. Marrëdhënia mes Dianës dhe Charles u bë më serioze kur ai e ftoi atë në një udhëtim me jaht në qytetin e Cowes.

Charles i propozoi martesë në vitin 1981, Diana pranoi, por ata e mbajtën të fshehur fejesën nga publiku për dy javët e ardhshme.

Kur u fejua me Princin Charles në vitin 1981, ajo punonte si asistente e mësueses në kopsht. Në të njëjtin vit, ajo u martua me Charles dhe u bë anëtarja më e njohur e familjes mbretërore britanike. Dasma e tyre u zhvillua në Katedralen e St. Pavla, dhe më shumë se 750 milionë njerëz e ndoqën ceremoninë në ekranet e vogla.

Si Princesha e Uellsit, Diana ndërmori disa detyra mbretërore në emër të Mbretëreshës dhe e përfaqësoi atë në funksione në të gjithë Commonwealth. Ajo u bë e njohur në media për qasjen e saj jokonvencionale ndaj punës humanitare. Në vitet tetëdhjetë dhe nëntëdhjetë, Diana, Princesha e Uellsit, ishte gruaja më e njohur dhe më e fotografuar në botë.

Pas divorcit, ajo u bë edhe më e njohur

Gjatë martesës së saj me Charles, Diana lindi dy djem, William dhe Harry. Princi dhe princesha u ndanë në fillim të viteve ’90, dhe pas aferave të shumta dhe skandaleve mediatike në vitin 1996, ata u divorcuan zyrtarisht. Por kjo nuk ndikoi në popullaritetin e Dianës. Që nga momenti kur u nda nga princi e deri në vdekjen e saj, popullariteti i saj vetëm sa u rrit.

Më 31 gusht 1997 ndodhi një aksident trafiku në tunelin e Parisit Pont de l’Alma, ku humbi jetën princesha britanike e dashur për shumë njerëz. Princesha e Uellsit ishte ulur në sediljen e pasme të Mercedesit luksoz, i cili goditi një shtyllë mbështetëse të tunelit dhe i dashuri i saj Dodi Al-Fayed gjithashtu vdiq në aksident.

Edhe 27 vjet pas vdekjes së saj, Diana është tepër popullore. Nuk kalon një ditë pa u shfaqur një artikull për të në mediat britanike dhe imazhi i saj vazhdon të shfaqet në suvenire dhe postera gjatë ngjarjeve mbretërore.

LEXO EDHE:

Back to top button