Grusht shteti në Mianmar: Kina bllokon dënimin e OKB-së

Kina ka bllokuar një deklaratë të Këshillit të Sigurimit të Kombeve Bashkuara që dënon grushtin ushtarak në Mianmar.

- Advertisment -

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara u takua të martën por nuk arriti të bjerë dakord mbi një deklaratë të përbashkët, pasi Kina nuk e mbështeti atë. Kina ka fuqinë e vetos si një nga pesë anëtarët e përhershëm të këshillit.

Përpara bisedimeve, e Dërguara Speciale e Kombeve të Bashkuara për Mianmar, Christine Schraner, dënoi marrjen me forcë të pushtetit nga ushtria që erdhi pasi refuzoi të pranonte rezultatin e zgjedhjeve të përgjithshme të mbajtura në nëntor.

Ajo tha se ishte e qartë se rezultati i fundit i zgjedhjeve ishte një fitore e madhe për partinë e zonjës Suu Kyi.

Në kritika të mëtejshme, Grupi i Shtatë fuqive të mëdha ekonomike thanë se ishte thellësisht i shqetësuar dhe bëri thirrje për kthimin e demokracisë.

“Ne i bëjmë thirrje ushtrisë që menjëherë të përfundojë gjendjen e jashtëzakonshme, të rivendosë pushtetin në qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike, për të liruar të gjithë të ndaluarit padrejtësisht dhe për të respektuar të drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit”, tha deklarata e lëshuar në Londër. G7 përfshin Kanadanë, Francën, Gjermaninë, Italinë, Japoninë, Britaninë e Madhe dhe SHBA.

Ushtria mori pushtetin në vendin e Azisë Juglindore të hënën, pasi arrestoi udhëheqësen politike Aung San Suu Kyi dhe qindra ligjvënës të tjerë.

Udhëheqësit e grushtit të shtetit që atëherë kanë formuar një këshill suprem i cili do të ulet mbi kabinetin.

Në qytetin më të madh të Mianmarit, Yangon, shenjat e rezistencës dhe mosbindjes civile janë në rritje.

Mjekët dhe stafi mjekësor në dhjetëra spitale në të gjithë vendin po ndalojnë punën në protestë kundër grushtit të shtetit dhe për të kërkuar lirimin e zonjës Suu Kyi.

LEXO EDHE:

Back to top button