Hamasi: Mbi 30 mijë të vdekur nga lufta në Gaza

Hamasi: Mbi 30 mijë të vdekur nga lufta në Gaza

Më shumë se 30,000 njerëz janë vrarë në Gaza që nga fillimi i luftës së Izraelit me Hamasin në tetor, tha të enjten ministria e shëndetësisë në enklavën e rrethuar.

Ndërmjetësuesit kryesorë midis palëve, Katari dhe SHBA, thonë se shpresojnë se do të arrihet një marrëveshje armëpushimi, duke lejuar lirimin e pengjeve izraelitë të mbajtur në Rripin e Gazës, lirimin e të burgosurve palestinezë dhe hyrjen e më shumë ndihmave humanitare përpara fillimit të Ramazanit.

Izraeli po përballet me presion në rritje globalisht për të ndalur konfliktin, por fushata e tij në Gaza ka pasur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara, aleatit të saj kryesor dhe furnizuesit më të madh të ndihmës ushtarake.

SHBA propozoi një “armëpushim të përkohshëm” në Kombet e Bashkuara në fillim të këtij muaji, por ka vënë veton ndaj thirrjeve për një ndalim të menjëhershëm të konfliktit.

Numri i të vdekurve nxjerr në pah frikën për më shumë vuajtje në Rafah, qyteti më jugor i Gazës ku më shumë se 1 milion njerëz janë të ngjeshur dhe ku Izraeli pritet të nisë një ofensivë të re.

Ministria e Shëndetësisë e Gazës nuk bën dallim mes civilëve dhe luftëtarëve, por ka thënë në përditësimet e fundit se rreth 70% e viktimave janë gra dhe fëmijë.

Izraeli vlerëson se rreth 10,000 luftëtarë të Hamasit janë vrarë që nga 7 tetori, kur Izraeli i shpalli luftë grupit militant. Më shumë se 1200 njerëz në Izrael u vranë gjatë sulmeve të Hamasit atë ditë dhe më shumë se 250 u rrëmbyen dhe u morën peng në Gaza./abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button