Histori mallëngjyese: Vajza shtatëvjeçare shet limonadë për të mbledhur para për gurin e varrit të nënës së saj

Histori mallëngjyese: Vajza shtatëvjeçare shet limonadë për të mbledhur para për gurin e varrit të nënës së saj

Një vajzë nga Alabama, SHBA arriti të mbledhë para të mjaftueshme në një stendë limonade për t’i siguruar nënës së saj një gur lapidar të duhur.

Përkatësisht, shtatë vjeçarja Emory Johnson humbi papritur nënën e saj, Carly Bordner , më 13 mars të këtij viti. Gruaja vdiq vetëm disa ditë para ditëlindjes së saj të 30-të dhe u varros disa ditë më vonë.

Emuri e vogël është mërzitur shumë kur së bashku me gjyshen Xheniferin vizituan për herë të parë varrin e nënës së saj. Ajo u pikëllua shumë kur pa se nëna e saj nuk kishte një gur varri.

“Dukej sikur e kishim harruar”, tha vajza për CBS News.

Gjyshja e saj shpjegoi se, për momentin, familja nuk mund ta përballonte atë. Emurit i lindi menjëherë ideja për të mbledhur para duke shitur limonadë”, tha gjyshja krenare.

Ajo filloi punën e saj me vetëm katër limonë, por donacionet filluan të derdheshin shpejt. Në fillim, Emory sapo shiti limonadën e saj dhe nuk theksoi arsyen për ta bërë këtë, por fjalët filluan të përhapen shpejt dhe një numër i madh njerëzish e vizituan stendën e saj me limonadë. Edhe pse ajo e shiti limonadën për 1 dollarë, kalimtarët e lanë shumë më tepër.

Falë publicitetit, një kompani përkujtimore ofroi të dhuronte një gur lapidar të përshtatshëm dhe 15,000 dollarët e mbledhura mjaftuan për të mbuluar shpenzimet e funeralit.

LEXO EDHE:

Back to top button