Hoteli gjigant luksoz në mes të askundit

Hoteli gjigant luksoz në mes të askundit

Asgjë nuk qëndron në kufirin e Katarit me Arabinë Saudite, përveç milje e milje shkretëtirë e madhe dhe e zbrazët në të gjitha drejtimet.

Por në fillim të këtij viti, diçka shumë e ndryshme u shfaq në mes të këtij askundi: një kompleks i madh hotelesh luksoze, plot shkëlqim, i kompletuar me parkun e tij tematik.

Hilton Salwa Beach Resort & Villas, padyshim nuk është një hotel i zakonshëm, shkruan CNN.

I parë nga ajri, i ngjan një qyteti të tërë bregdetar. Mbi rërë, vila dhe ndërtesa të bardha të ndritshme grumbullohen rreth pishinave blu. Pas tyre, gjelbërim si oaz. Është një nga vendpushimet më të mëdha të Lindjes së Mesme.

Hilton Salwa Beach ka 84 vila, që variojnë nga dy deri në katër dhoma gjumi, me pishina private dhe akses të drejtpërdrejtë në plazhin me rërë të bardhë (çmimet nga 1500 dollarë amerikanë për natë). Ka 31 apartamente dhe vila të stilit fshatar arab, ndërsa hoteli kryesor ka 246 dhoma dhe suita.

Terrenet e mëdha përmbajnë gjithashtu më shumë se 20 dyqane ushqimore dhe pijesh, fusha sportive, pishina të rrethuara nga kopshte të rregulluara, objekte të korporatave dhe një marinë.

Për më tepër, është parku më i madh tematik i Katarit, me dhjetëra atraksione, duke përfshirë “King Cobra”.

Kompleksi luksoz është ndërtuar në 320 hektarë tokë ranore rreth 100 kilometra në jugperëndim të Dohas, i vendosur në mënyrë strategjike për të mirëpritur vizitorët nga Katari dhe Arabia Saudite.

Ndërtimi filloi në vitin 2015 dhe faza përfundimtare përpara hapjes u përqendrua në përshtatjen e tij për masat e përmirësuara të shëndetit dhe sigurisë në përputhje me rregullat e lëvizshmërisë dhe protokollet e higjienës së Katarit./euronews.al/

 

LEXO EDHE:

Back to top button