Hungaria mbështet aplikimin e Suedisë në NATO

Hungaria mbështet aplikimin e Suedisë në NATO

Një delegacion parlamentar nga Hungaria tha të martën se mbështet ofertën e Suedisë për anëtarësim në NATO pas takimit me kryetarin e parlamentit suedez, për të hekurosur atë që partia qeverisëse e Hungarisë i ka quajtur “mosmarrëveshje politike”.

Disa ligjvënës hungarezë kanë ngritur dyshime nëse duhet të mbështesin aplikimet për anëtarësim në NATO nga Suedia dhe Finlanda, duke përmendur ato që ata i quajnë “gënjeshtra të hapura” nga Stokholmi dhe Helsinki për gjendjen e demokracisë së Hungarisë.

Por delegacioni hungarez tregoi të martën se parlamenti në Budapest, do të ratifikonte përfundimisht ofertën e Suedisë në NATO.

“Ne mbështesim anëtarësimin e Suedisë në NATO,” i tha agjencisë suedeze të lajmeve TT nënkryetari i parlamentit të Hungarisë, Csaba Hende.

“Ne e bëmë të qartë se qeveria hungareze, presidenti hungarez, kryeministri dhe shumica e parlamentarëve hungarezë mbështesin qartë anëtarësimin suedez në NATO”, tha Hende.

Në Bruksel, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, përshëndeti deklaratat e ligjvënësve hungarezë.

“Ata po dërgojnë një mesazh pozitiv dhe po rekomandojnë ratifikimin. Pra, sigurisht, ne kemi ende një rrugë për të bërë, por ne po bëjmë përparim”, u tha Stoltenberg gazetarëve.

LEXO EDHE:

Back to top button