I biri u shpall fajtor/ Flet për herë të parë Biden: Unë jam president, por jam edhe baba

I biri u shpall fajtor/ Flet për herë të parë Biden: Unë jam president, por jam edhe baba

Presidenti amerikan Joe Biden komentoi vendimin e dhënë nga gjykatësit për djalin e tij Hunter Biden, duke e shpallur atë fajtor për të tre akuzat për armëmbajtje.

“Unë jam president, por jam edhe baba”, raportojnë mediat.

Biden, duke komentuar vendimin fajtor të jurisë për djalin e tij Hunter, tha se ai pranon çdo rezultat të gjyqit dhe do të respektojë vendimin e gjykatës. Siç kujton CNN, kreu i Shtëpisë së Bardhë ka deklaruar më parë se nuk do ta falte djalin e tij.

Pas shpalljes së vendimit, 54-vjeçari Hunter Biden u largua nga gjykata, i shoqëruar nga nëna e tij, Zonja e Parë e SHBA-së Jill Biden dhe bashkëshortja Melissa Biden. Duke gjykuar nga buzëqeshja në fytyrë, djali i presidentit nuk është i mërzitur nga vendimi.

Kryetari i Komisionit për Mbikëqyrjen dhe Përgjegjshmërinë e Dhomës së Përfaqësuesve, James Comer, një republikan nga Kentaki, e quajti dënimin e djalit të Bidenit një hap përpara në sjelljen para drejtësisë të të gjithë atyre që morën pjesë në skemat e korrupsionit të familjes së liderit amerikan.

“Dënimi i sotëm është një hap drejt përgjegjësisë, por derisa Departamenti i Drejtësisë të hetojë të gjithë të përfshirë në skemat e shitjes së influencës korruptive të Bidenit që i dhanë familjes Biden më shumë se 18 milionë dollarë pagesa të huaja, do të jetë e qartë se zyrtarët e Departamentit po vazhdojnë të mbulojnë Joe Biden”, thuhet në faqen e internetit të komitetit./abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button