Indi, 961 viktima dhe mbi 57 mijë raste të reja me koronavirus – ALSAT-M

Health workers screen residents for COVID-19 symptoms at Deonar slum in Mumbai, India, Saturday, July 11, 2020. In just three weeks, India went from the world’s sixth worst-affected country by the coronavirus to the third, according to a tally by Johns Hopkins University. India’s fragile health system was bolstered during a stringent monthslong lockdown but could still be overwhelmed by an exponential rise in infections. (AP Photo/Rajanish Kakade)


Autoritetet shëndetësore në Indi gjatë 24 orëve të fundit kanë regjistruar 57.981 raste të reja me Covid-19. Numri i  përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Covid-19 në Indi tashmë shkon në 2.647.663.

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 961 vdekje të reja si pasojë e komplikimeve nga Covid-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në  51.045.

India është vendi i tretë më i prekur në botë pas SHBA-ve dhe Brazilit. Megjithatë në shtatë ditët e fundit, mesatarisht ajo ka shtuar më shumë raste në krahasim me këto dy vende. Mbi 1,862,258 pacientë me koronavirus janë shëruar dhe janë liruar deri më tani, tha Ministria në deklaratën e saj.

Sipas autoriteteve shëndetësore, deri më tani janë realizuar mbi 30 milionë testime për Covid-19.

LEXO EDHE:

Back to top button