Instituti i Luftës: Putin bëri një gabim të madh

Instituti për Studimin e Luftës (ISW) tha në vlerësimin e tij të fundit se forcat ruse do të rifillojnë ofensivën në rajonin e Donetsk në javët e ardhshme pas mbërritjes së trupave ruse të mobilizuara shtesë dhe forcave të tërhequra nga Kherson.

Sipas ISW, forcat ukrainase në rajonin e Donetskut “do të jenë nën presion intensiv” dhe Ukrainës ka të ngjarë të duhet të ridislokojë disa trupa për t’u mbrojtur kundër këtyre ofensivave.

“Rusët nuk kanë gjasa të kenë përfitime të rëndësishme operacionale pavarësisht përpjekjeve të tyre të ripërtërira, megjithëse ata përfundimisht mund të kapin Bakhmutin me kosto të mëdha,” shkruan ISW.

“Putini ndoshta e lejoi Surovikin të tërhiqej nga Kherson perëndimor me kushtin që ai të pushtonte pjesën tjetër të rajonit të Donetsk, duke përdorur forcat ruse të kthyera nga Kherson perëndimor, si dhe trupat e sapoardhura të mobilizuara. për strategjitë mbrojtëse, është shpjegimi më i mundshëm për vazhdimin e intensitetit të operacioneve sulmuese ruse fillimisht rreth Bakhmut dhe më pas në jugperëndim rreth zonës Vuhledar, të cilat filluan më 28 tetor”, shkruan ISW.

“Armëpushimi do të jetë në dobi të Putinit”

“Një ndalim ose ngadalësim i zgjatur i operacioneve luftarake në muajt e ardhshëm është shumë i pamundur. Rusët nuk po përpiqen të krijojnë dhe forcojnë pozicionet mbrojtëse përgjatë gjithë linjës, por vazhdojnë operacionet sulmuese në rajonin e Donjeckut. Ukrainasit pothuajse me siguri do të vazhdojnë operacionet e tyre kundërsulmuese që tashmë janë duke u zhvilluar. Të dyja palët tashmë po luftojnë në kushte shumë baltë. Ata nuk kanë gjasa të ndalojnë së luftuari kur dimri e ngrin tokën dhe e bën atë edhe më të përshtatshëm për një luftë manovruese të mekanizuar në shkallë të gjerë, “tha ISW.

“Çdo përpjekje për një armëpushim ose ndërprerje të armiqësive në këtë kohë do të përfitonte shumë nga Rusia. Putini duhet të dëshirojë një armëpushim të tillë, është në interesin e tij. Ai duhet të kuptojë se duhet t’u japë kohë forcave të tij për t’u rikuperuar dhe t’i lejojë rezervistët të vijnë në fushën e betejës në kohë për t’u integruar në njësitë e tyre, për t’u trajnuar dhe për t’u përgatitur për luftime serioze.

Fakti që Putini vazhdon t’i shtyjë gjeneralët e tij në ofensivë në këto rrethana është një gabim i madh nga pikëpamja ushtarake. Kjo ndoshta rrjedh nga cilido faktor psikologjik që e shtyu Putinin të urdhëronte pushtimin në radhë të parë, por gjithnjë e më shumë nga nevoja e Putinit për të treguar ashpërsinë e tij kundër fraksionit të linjës së ashpër të udhëhequr, të paktën publikisht, nga financuesi i Wagner-it, Yevgeny Prigogine.

Prandaj, nuk ka gjasa që Putini të jetë i gatshëm të kërkojë një armëpushim nëse nuk shoqërohet me lëshime të mëdha ukrainase ose ndërkombëtare,” përfundon ISW.

 

LEXO EDHE:

Back to top button