Iran, 15 të vrarë e disa të plagosur

Iran, 15 të vrarë e disa të plagosur

Pesëmbëdhjetë persona janë qëlluar për vdekje dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur në një sulm në mauzoleumin e Shah Cheragh në qytetin iranian të Shirazit.
Raportet fillestare thanë se tre sulmues kishin qëlluar drejt pelegrinëve dhe stafit në hyrje të tempullit mysliman shiit dhe se dy persona ishin arrestuar nga policia, shkruan bbc.

Presidenti iranian, Ebrahim Raisi u zotua për një përgjigje të shpejtë dhe të prerë.

“Ky krim definitivisht nuk do të mbetet pa përgjigje dhe forcat e sigurisë dhe të zbatimit të ligjit do t’u japin një mësim atyre që projektuan dhe kryen sulmin”, tha zoti Raisi.

LEXO EDHE:

Back to top button