Irani dhe Rusia janë afër një marrëveshjeje të re

Irani dhe Rusia janë afër një marrëveshjeje të re

Moska dhe Teherani po punojnë për versionin përfundimtar të një marrëveshjeje të re gjithëpërfshirëse, e cila është afër nënshkrimit, tha drejtori i Departamentit të Dytë për Azinë në Ministrinë e Jashtme ruse, Zamir Kabulov.

Ai vuri në dukje se projekti ishte tashmë në një “nivel të lartë gatishmërie” në fillim të vitit, por është shtyrë për disa kohë për shkak të disa rishikimeve nga pala iraniane.

Marrëveshja dypalëshe po përgatitet me urdhër të presidentit rus Vladimir Putin dhe presidentit iranian Ebrahim Raisi, të cilët ranë dakord ta zhvillojnë atë në janar 2022 për të arritur një partneritet strategjik afatgjatë.

Ndërkohë, bashkëpunimi mes Moskës dhe Teheranit ka vazhduar të rritet në fusha të tjera vitet e fundit, pasi të dyja palët mbështesin në mënyrë aktive njëra-tjetrën në skenën ndërkombëtare. Pas një sulmi izraelit këtë javë ndaj misionit diplomatik të Iranit në Damask, Rusia bëri thirrje për një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Ministria e Jashtme ruse dënoi sulmin ajror, i cili vrau disa diplomatë dhe oficerë iranianë, duke përfshirë dy gjeneralë, si “plotësisht të papranueshëm” dhe i bëri thirrje Izraelit të heqë dorë nga të gjitha veprimet provokuese ushtarake në Siri dhe vendet e tjera fqinje, duke paralajmëruar pasoja të mundshme për rajonin.

Teherani, nga ana tjetër, dënoi ashpër sulmin terrorist të muajit të kaluar në sallën e koncerteve “Crocus” afër Moskës, që çoi në vdekjen e mbi 140 personave. Irani ka premtuar se do të bashkëpunojë më aktivisht me Rusinë në luftën kundër terrorizmit.

LEXO EDHE:

Back to top button