Ishujt e Parajsës u kthyen në ferr! Zjarret katastrofike godasin Hawain

Ishujt e Parajsës u kthyen në ferr! Zjarret katastrofike godasin Hawain

Të paktën 36 persona kanë vdekur nga zjarret që kanë shkatërruar pjesë të ishullit Havai të Maui. Zjarret e shkaktuara nga era kanë përfshirë qytetin e Lahaina, West Maui, duke nxitur evakuimin e banorëve ”, tha kryetari i bashkisë së Lahaina, Richard Bissen Jr., sipas agjencive mediatike botërore.

” Fokusi ynë kryesor tani është të shpëtojmë jetë ,” thotë Richard Bissen Jr.

Ushtruesi i detyrës së guvernatorit të këtij rajoni,  Sylvia Luke , shpalli gjendjen e jashtëzakonshme dhe u bëri thirrje njerëzve të mos udhëtojnë në ishull: ” Ky vend nuk është i sigurt për momentin “, theksoi ajo.

Videoja ajrore nga vija bregdetare e Lahaina tregon dhjetëra shtëpi dhe struktura të rrafshuara, duke përfshirë në rrugën e famshme Front Street , ku turistët mblidhen për të shëtitur dhe darkuar.

Foto
Lahaina , Maui
Foto
Lahaina , Maui
Foto
Lahaina , Maui

Grumbuj rrënojash tymuese janë grumbulluar lart përgjatë bregut, disa nga anijet në port janë djegur dhe tymi gri ngrihet mbi skeletet e zhveshura të pemëve të djegura.

“ Është e tmerrshme. Unë kam fluturuar këtu për 52 vjet dhe nuk kam parë kurrë diçka të tillë ,” tha Richard Olsten , një pilot helikopteri për një kompani turistike: ” Ne të gjithë po qanim, pilotë, mekanikë… “.

Rokeri i famshëm  Mick Fleetwood , i cili prej dekadash jeton në Hawaii , përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka zbuluar se zjarri ka përfshirë edhe restorantin e tij.

“ Kjo është një humbje e pabesueshme. Në emër të vetes dhe familjes sime, ndaj mendimet dhe lutjet e mia të sinqerta me njerëzit e Maui-t ”, ka shkruar ai në postim.

Siç shkruan Sky News , njerëzit u hodhën në oqean masivisht për të shpëtuar veten nga zjarri që goditi ishullin dhe tre morën djegie kritike teksa po shpëtuan nga flakët.

Foto
Lahaina , Maui
Foto
Lahaina , Maui
Foto
Lahaina , Maui

” Ne kemi pësuar një fatkeqësi të tmerrshme në formën e një zjarri që është përhapur shumë si rezultat i erërave të forta uragane në rajon dhe kushteve të thata ,” tha guvernatori i Havait . Josh Green .

” Maui dhe ishulli përjetuan zjarre të konsiderueshme. Pjesa më e madhe e Lahaina të Maui -t u shkatërrua dhe qindra familje vendase u zhvendosën ”, pohoi ai.

Pamjet e publikuara gjatë natës treguan flakët duke përfshirë ndërtesa të shumta në qendrën historike të qytetit, i cili daton në shekullin e 18-të dhe është i listuar në Regjistrin Kombëtar të Vendeve Historike, me disa blloqe ndërtesash të kthyera plotësisht në hi.

Sipas informacioneve, më shumë se 2100 njerëz e kanë kaluar natën në katër strehimore në ishull.

Aeroporti Kahului , aeroporti kryesor i Maui-t , strehoi 2000 pasagjerë, fluturimet e të cilëve u anuluan ose që kishin mbërritur së fundmi në ishull.

Foto
Lahaina , Maui
Foto
Lahaina , Maui
Foto
Lahaina , Maui

Shërbimi Kombëtar i Motit tha se Uragani Dora , i cili po kalonte në jug të zinxhirit të ishullit, ishte pjesërisht fajtor për fryrjet e erës mbi 97 km/h.

Era ndërpreu energjinë dhe ndaloi helikopterët me gaz të ndihmonin në shuarjen e zjarrit. Siç theksojnë autoritetet lokale, për momentin – ” një zjarr është nën kontroll, i dyti është 60 për qind i lokalizuar dhe i treti, pranë hotelit Mauna Kea Resorts , ende digjet .”

Brian Schatz , një senator amerikan nga Hawaii , njoftoi në rrjetet sociale se Lahaina ishte djegur pothuajse plotësisht.

Rreth 271 struktura ose objekte u dëmtuan ose u shkatërruan, njoftuan mediat amerikane, duke cituar raportet zyrtare të fluturimeve nga Patrulla Civile Ajrore e SHBA dhe Departamenti i Zjarrfikësve Maui .

Zyrtarët thonë se është e vështirë të përcaktohet shkalla e vërtetë e dëmit në ishullin Maui dhe paralajmërojnë se numri i të vdekurve mund të rritet.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara , Joe Biden , tha se ushtria është dërguar për të ndihmuar në shuarjen e zjarrit dhe se Departamenti i Transportit i Shteteve të Bashkuara po punon për evakuimin e turistëve.

 

 

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button