​Italia mbështet planin e SHBA-së për armëpushim në Gaza

​Italia mbështet planin e SHBA-së për armëpushim në Gaza

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm Antonio Tajani tha të hënën se Italia mbështet përpjekjet e SHBA për të ndërmjetësuar armëpushimin në Gaza “me bindje të madhe”.

“Është koha që më në fund të kemi këtë armëpushim që do të bëjë të mundur lirimin e pengjeve dhe dërgimin e ndihmave për popullatën civile palestineze”, tha Tajani për televizionin Sky.

“Ne e mbështesim këtë ndërmjetësim dhe shpresojmë që Izraeli dhe Hamasi të bien dakord të paktën për këtë përpjekje fillestare për të pezulluar luftën”.

Ai shtoi se paketa e nëntë e ndihmës e Italisë për Ukrainën, duke përfshirë ndihmën ushtarake, pasi ajo lufton forcat ruse të pushtimit ishte vetëm “disa ditë” larg./ANSA/

LEXO EDHE:

Back to top button