Italia nis imunizimin kundër Covid-19, vaksinohet personeli shëndetësorë

Pas pothuajse 10 muajve që nga paraqitja e rastit të parë me Covid-19, Italia këtë të dielë ka vaksinuar personat e parë kundër Covid-19.

Tre punonjëse shëndetësore nga spitali Spallanzani në Romë herët në mëngjes kanë marrë vaksinën e Pfizer dhe BioNtec kundër koronavirusit, shkruan Alsat.

“Shkoi shumë mirë, ishte një moment historik dhe emocionues. Është fillimi i fundit”, tha infermierja 29-vjeçare, Claudia Alivernini.

Vaksina në Itali do të jetë falas, kurse të parët do të imunizohen të moshuarit si dhe personeli mjekësorë.

Italia që nga fillim i pandemisë ka regjistruar 2,038,759 raste me Covid-19 si dhe 71,620 viktima.

Claudia Alivernini, Maria Rosaria Capobianchi and Omar Altobelli, the first three recipients of Pfizer/BioNTech COVID-19 vaccine in Italy, receives their vaccination at the Spallanzani hospital in this screengrab taken from a video, in Rome, Italy December 27, 2020. Ministero della Salute/Handout via REUTERS ATTENTION EDITORS THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY.

LEXO EDHE:

Back to top button