Izraeli sulmon kampet në qendër të Gazës

Izraeli sulmon kampet në qendër të Gazës

Forcat izraelite goditën zonat në Rripin qendror të Gazës, duke vrarë tre persona dhe duke plagosur dhjetëra të tjerë, ndërsa rritën sulmin në Rafah. Avionët izraelitë goditën një shtëpi në kampin Al-Nuseirat, duke vrarë dy persona dhe duke plagosur 12 të tjerë, ndërsa tanket bombarduan zonat në kampet Al-Maghazi dhe Al-Bureij, duke plagosur shumë njerëz të tjerë, thanë zyrtarët shëndetësorë. Nuseirat, Maghazi dhe Bureij janë tre nga tetë kampet historike të refugjatëve të Gazës. Ushtria izraelite tha një ditë më parë se forcat po vazhdonin operacionet e tyre në të gjithë enklavën duke synuar militantët dhe infrastrukturën ushtarake në ato që i përshkroi si aktivitete “të sakta, të bazuara në inteligjencë. /Alsat.mk

LEXO EDHE:

Back to top button