Izraeli vijon bombardimet në Gaza, Putin paralajmëron se konflikti mund të përhapet përtej Lindjes së Mesme

Izraeli vijon bombardimet në Gaza, Putin paralajmëron se konflikti mund të përhapet përtej Lindjes së Mesme

Izraeli vazhdon bombardimin e Rripit të Gazës ndërsa përgatitet për një pushtim tokësor , për të cilin thotë se synon asgjësimin e grupit militant palestinez Hamas, ndërkohë që Rusia paralajmëron se konflikti mund të përhapet përtej Lindjes së Mesme.

Në Gazën e rrethuar, furnizimet humanitare ishin jashtëzakonisht të ulëta, pasi fuqitë botërore nuk arritën të bien dakord për qetësimin e luftimeve për të ofruar ndihma, dhe banorët i varrosën të vdekurit në varre masive ndërsa numri i civilëve po rritej.

Presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi se konflikti mund të përhapet përtej Lindjes së Mesme dhe tha se ishte e gabuar që gratë, fëmijët dhe të moshuarit e pafajshëm në Gaza po ndëshkoheshin për krimet e njerëzve të tjerë.

“Detyra jonë sot, detyra jonë kryesore, është të ndalojmë gjakderdhjen dhe dhunën. Përndryshe, përshkallëzimi i mëtejshëm i krizës është i mbushur me pasoja të rënda dhe jashtëzakonisht të rrezikshme dhe shkatërruese. Dhe jo vetëm për rajonin e Lindjes së Mesme. Ajo mund të përhapet shumë përtej kufijve të Lindjes së Mesme.”, tha Putin në një takim me krerët fetarë rusë të besimeve të ndryshme.

Wall Street Journal raportoi se Izraeli kishte rënë dakord të shtynte pushtimin e Gazës derisa sistemet e mbrojtjes ajrore amerikane të vendosen në rajon, që në fillim të kësaj jave, për të mbrojtur forcat amerikane.

Të pyetur në lidhje me raportin, zyrtarët amerikanë i thanë Reuters se Uashingtoni ka ngritur shqetësimet e tij me Izraelin se Irani dhe grupet islamike të mbështetura nga Irani mund të përshkallëzojnë konfliktin duke sulmuar trupat amerikane në Lindjen e Mesme. Një inkursion izraelit në Gaza mund të jetë një shkas për përfaqësuesit iranianë, thanë ata.

Lufta e Gazës tashmë ka ndezur konflikt përtej territoreve palestineze. Avionët luftarakë izraelitë goditën infrastrukturën e ushtrisë siriane të mërkurën në përgjigje të raketave të lëshuara nga Siria, një aleat i Iranit. Izraeli ka shënjestruar gjithashtu aeroportin e Alepos të Sirisë dhe Hezbollahun e mbështetur nga Irani në Liban.

Irani, armiku kryesor i Izraelit, ka kërkuar epërsi rajonale për dekada dhe mbështet grupet e armatosura në Siri, Liban dhe gjetkë, si dhe Hamasin. Ajo ka paralajmëruar Izraelin që të ndalojë sulmin e tij në Gaza./abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button