Joe Biggs dënohet me 17 vjet për trazirat në Kapitol

Joe Biggs dënohet me 17 vjet për trazirat në Kapitol

Një udhëheqës i ekstremit të djathtë, Proud Boys, është dënuar me 17 vjet burgim, një nga dënimet më të gjata të dhëna deri më tani për trazirat e Kapitolit të ShBA.

Veterani i ushtrisë amerikane, Joe Biggs, 38-vjeç, ishte një “nxitës” i sulmit në Kongres më 6 janar 2021, thanë prokurorët, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Ish-korrespondenti i Infowars u dënua për komplot rebel dhe akuza të tjera në maj.

Në gjykatë, Biggs u lut për butësi të dënimit dhe shprehu pendim për veprimet e tij.

Dënimi, i dhënë nga gjykatësi i qarkut amerikan Timothy Kelly, është nën udhëzimet federale të dënimit dhe 33 vjetët e kërkuar nga prokurorët.

Një tjetër anëtar i Proud Boys, Zachary Rehl, u dënua të enjten me 15 vjet, gjithashtu me akuzën e komplotit të rebelimit.

Rehl, një ish-marins amerikan dhe udhëheqës i degës së Filadelfisë së Proud Boys, u pa në video duke spërkatur një irritues kimik ndaj oficerëve jashtë Kapitolit gjatë trazirave.

Biggs u dënua për një sërë akuzash në maj, duke përfshirë konspiracion rebel, frikësim ose kërcënime për të penguar zyrtarët nga kryerja e detyrave të tyre dhe ndërhyrje në zbatimin e ligjit gjatë trazirave civile.

Në një memo dënimi, prokurorët thanë se Biggs – një veteran i luftës në Irak dhe ish-korrespondent i faqes së internetit konspirative Infowars – “përdori përvojën e tij ushtarake për të drejtuar dhe kontrolluar grupe të mëdha njerëzish nën komandën e tij” për të udhëhequr një “revoltë kundër qeverisë”.

Biggs e shihte veten dhe lëvizjen e tij si një revolucion të dytë amerikan, ku ai dhe ‘patriotët’ e tjerë do të rimerrnin qeverinë me forcë”, thuhej në memorandum.

Në gjykatë, Biggsi i përlotur kërkoi falje për veprimet e tij dhe tha se ishte “joshur” nga turma në ditën e trazirave.

“Kurioziteti im më ka mposhtur”, shtoi ai. “Unë nuk jam terrorist. Nuk kam urrejtje në zemrën time. E di që duhet të ndëshkohem dhe e kuptoj”, tha Biggs.

Teksa dënoi Biggs-in, gjykatësi Kelly tha se ai “nuk po përpiqej të minimizonte dhunën”, por se trazirat e 6 janarit u zbehën në krahasim me ngjarjet e tjera të viktimave masive. Një dënim më i rreptë, shtoi ai, mund të ketë krijuar pabarazi dënimesh me rebelët e tjerë të dënuar.

Biggs shkoi në gjyq së bashku me katër anëtarë të tjerë të Proud Boys, përfshirë ish-kryetarin Enrique Tarrio, dënimi i të cilit u shty papritur të mërkurën. Dënimi i tij është planifikuar të bëhet javën e ardhshme. Prokurorët kërkojnë një dënim me 33 vjet.

LEXO EDHE:

Back to top button