Johnson: Britania e Madhe nuk do ta njohë kurrë aneksimin e paligjshëm të Krimesë nga Rusia

Kryeministri Boris Johnson thotë se mbështetja për Kievin duhet të vazhdojë "derisa Rusia t'i japë fund kësaj lufte të tmerrshme" në Ukrainë

Britania tha të martën se “nuk do ta njohë kurrë” aneksimin e Krimesë nga Rusia ose ndonjë territor tjetër ukrainas “përballë sulmit të (presidentit rus) Putin”.

Duke folur në samitin e Platformës së Krimesë përmes video-lidhjes, kryeministri Boris Johnson tha se mbështetja ushtarake, humanitare, ekonomike dhe diplomatike për Ukrainën duhet të vazhdojë për Ukrainën “derisa Rusia t’i japë fund kësaj lufte të tmerrshme dhe të tërheqë forcat e saj nga e gjithë Ukraina”.

Kryeministri në largim tha se “rrëmbimi i tokës në 2014 ishte pararendës i drejtpërdrejtë i luftës së sotme”, duke iu referuar aneksimit të Krimesë.

“Dhe ne duhet të kemi përulësinë për të pranuar se jo të gjithë e kuptuan përmasat e mëdha të asaj që po ndodhte në atë kohë,” shtoi ai.

“Të gjitha vendet tona reaguan përgjithmonë me forcë dhe unitet, pasi Putini përshkallëzoi sulmin e tij kundër Ukrainës më 24 shkurt të këtij viti.”

Johnson shtoi se me aneksimin e paligjshëm të Krimesë, Putin kishte shkelur nenin 2 të Kartës së Kombeve të Bashkuara, Aktin Final të Helsinkit dhe Traktatin e Miqësisë Rusi-Ukrainë.

“Dhe që nga aneksimi, populli i Krimesë ka duruar një fushatë brutale dhe sistematike të abuzimeve të të drejtave të njeriut,” tha ai.

Abuzimet përfshinin “persekutimin e tartarëve, arrestimet arbitrare me një rritje të dhjetëfishuar të paraburgimeve vitin e kaluar dhe kufizimin e pronësisë së tokës për qytetarët rusë”.

Johnson tha: “Putini vendosi gjithnjë e më shumë forca ruse në gadishull, duke e kthyer territorin në një kamp të armatosur nga i cili do të kërcënonte pjesën tjetër të Ukrainës, dhe kështu Krimea u bë siç duhet baza e nisjes për pushtimin e 24 shkurtit”.

Ai nënvizoi se presidenti rus po planifikon të bëjë të njëjtën gjë me pjesën tjetër të Ukrainës dhe “më shumë referendume të rreme”.

“Pra, nuk ka qenë kurrë më e rëndësishme për ne të gjithë të qëndrojmë së bashku në mbrojtje të parimit themelor të së drejtës ndërkombëtare, që është se asnjë territor, asnjë vend nuk mund të fitojë territor, apo të ndryshojë kufijtë, me forcën e armëve.”

Në vitin 2014, Rusia aneksoi Gadishullin e Krimesë të Ukrainës, një veprim i konsideruar gjerësisht si i paligjshëm nga komuniteti ndërkombëtar, duke përfshirë Turqinë dhe Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

LEXO EDHE:

Back to top button