Ka progres në bisedime, takimi i radhës gjatë këtij muaji – ALSAT-M


Sot në Bruksel ka përfunduar takimi i radhës i nivelit të lartë për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

Emisari special i BE-së Mirosllav Lajçak është takuar me kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti dhe presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, pas të cilit ai ka dhënë detaje lidhur me temat e diskutuara në takim.

Ndërsa e ka quajtur të rëndësishëm mbajtjen e këtij takimi, në vijimësi të takimit në Shtëpinë e Bardhë fundjavën e kaluar për normalizim ekonomik ndërmjet dy shteteve, diplomati sllovak tha se Hoti dhe Vuçiq konfirmuan se i japin përparësi integrimit në BE dhe vazhdimit të punës në dialogu, gjë e cila sipas tij është thelbësore për progresin në rrugën evropiane të Kosovës dhe Serbisë.

“Në takimet tona sot, ne folëm për bashkëpunimin ekonomik dhe personat e zhdukur dhe të zhvendosur – temat që u hapën në takimin tonë të fundit të nivelit të lartë. Dhe jam i lumtur të njoftoj se kemi bërë përparim të plotë në diskutime. Ne gjithashtu diskutuam për herë të parë, si pjesë e negociatave të një marrëveshje gjithëpërfshirëse ligjërisht të detyrueshme, rregullimet për komunitetet jo-shumicë dhe gjithashtu zgjidhjen e kërkesave të përbashkëta financiare dhe pronës. Ky ishte një shkëmbim i parë që na lejoi të përcaktonim hapat e ardhshëm në diskutimet tona. Takimi ynë i ardhshëm do t’i kushtohet këtyre dy temave”, është shprehur Lajçak.

Ai ka bërë të ditur se negociatat e sotme ishin intensive dhe jo të lehta, por ajo që sipas tij mbizotëroi në këtë takim, ishte vullneti i të dyja palëve për të çuar përpara diskutimet, me gjithë çështjet e dhimbshme dhe komplekse në fjalë.

“Ne ramë dakord për të ndjekur diskutimet tona në nivelin e ekspertëve javën e ardhshme dhe për t’u ri-mbledhur në nivelin e udhëheqësve më vonë këtë muaj”, ka thënë Lajçak.

LEXO EDHE:

Back to top button