Kanë mbërritur fotot e para të anijes amerikane në Hënë

Janë publikuar foto të reja dramatike të anijes kozmike Odysseus që u ul në Hënë javën e kaluar

Fotot, së bashku me një mori të dhënash, janë bërë vetëm disa orë para se nata të binte në polin jugor të Hënës dhe bateritë e tokës të ngordhën.

Intuitive Machines, kompania amerikane që qëndron pas misionit, tha se tani do të jetë e mundur të rindërtohet ulja për të kuptuar se si Odiseu përfundoi i kthyer në anën e tij. Kompania zbuloi gjithashtu se toleruesi mund të “vijë në jetë” në 2-3 javë kur Dielli të lindë përsëri.

Megjithatë, e panjohura e madhe është nëse bateritë dhe pajisjet elektronike do të jenë në gjendje t’i mbijetojnë temperaturave që bien nën -200 gradë Celsius.

“Nuk ka asnjë lavdërim. Thjesht një festë”, tha bashkëthemeluesi i kompanisë Steve Altemus në një konferencë shtypi në Hjuston.

Artizanatit iu deshën dy sekonda për të ndaluar

E para nga fotot, e realizuar kur aeroplani preku tokën, tregon se të paktën një nga këmbët i është thyer dhe gurët dhe pluhuri po fluturojnë nga fuqia e motorit të raketës, shkruan Sky News .

Një tjetër foto tregon tokën e kthyer në anën e saj me një krater eliptik të errët rreth 500 metra larg. Shkencëtarët besojnë se krateri mund të jetë dy miliardë vjet i vjetër. Të dhënat e telemetrisë tregojnë se Odiseu fillimisht u ul drejt, por më pas u rrotullua në një shpat të butë.

Në gravitetin e ulët hënor, u deshën rreth dy sekonda për t’u ndalur. NASA i pagoi Intuitive Machines 118 milionë dollarë për të çuar gjashtë instrumente shkencore në Hënë. Të gjithë kanë dërguar të dhëna, pavarësisht nga pozicioni i zbarkuesit, dhe feneri i navigimit është tashmë në funksion, gjë që do të ndihmojë uljet e ardhshme.

“Misioni ishte hapi i parë drejt kthimit në hënë”

Por sistemi i navigimit me lazer që supozohej të përdorej për uljen nuk arriti ta përfundonte detyrën.

“Sigurisht, kjo është diçka që ne mund ta rregullojmë herën tjetër,” tha Altemus.

Kompania ishte nën presion për të shpjeguar pse uljet ishin më pak se perfekte, kur misionet Apollo me avionë shumë më pak të sofistikuar ishin ulur me sukses gjashtë herë në vitet 1960 dhe 1970.

“Kishim një sfidë ndryshe. Ne ishim të kufizuar në kosto, me një kontratë çmimi fiks nga qeveria. Ne duhej ta përfundonim misionin në kohën e saktë. “Ky mjedis shumë i kufizuar detyroi risi dhe ky ishte fluturimi i parë i anijes sonë kozmike,” shpjegoi Altemus.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp, Intuitive Machines dhe NASA dhanë një vlerësim optimist të misionit të deritanishëm. Dr. Joel Kerans i NASA-s tha se misioni ishte “hapi i parë drejt kthimit në Hënë” dhe se “shumë njohuri do të dalin prej tij”.

Intuitive Machines po planifikon një mision të dytë më vonë këtë vit që do të kryejë një stërvitje për të kërkuar ujë nën sipërfaqen e hënës. Do të ketë gjithashtu një “gyp hapësinor” që do të fluturojë në kratere me hije të thellë që shkencëtarët besojnë se mund të përmbajnë sasi të mëdha akulli.

LEXO EDHE:

Back to top button