Katër antibiotikët më të fuqishëm natyral, ja si t’i përdorni për të përfituar maksimalisht

Katër antibiotikët më të fuqishëm natyral, ja si t’i përdorni për të përfituar maksimalisht

Antibiotikët janë bërë një nga barnat më të përdorura sot dhe të përshkruara në recetë nga mjeku. Si rezultat, disa individë e kanë ulur imunitetin e tyre natyral kundër të gjitha llojeve të infeksioneve. Këto të fundit shoqërohen me jo pak efekte anësore, e ndonjëherë njeriu duhet të bëhet mjeku i vetes ! Më poshtë Living do të listojë 4 antibiotikët më të fuqishëm natyralë dhe mënyrën e duhur si t’i përdorni.

1. Uthulla e mollës

Uthulla e mollës ka vetitë antifungale, antibiotike dhe antiseptike që mund të alkalizojnë trupin tuaj. Gjithashtu, uthulla e mollës mund të ndihmojë në mbajtjen konstante të peshës, qetësimin e urthit dhe uljen e kolesterolit.
Si ta përdorni:
Uthullën e mollës mund të shtoni në sallatë apo në receta të tjera, ndërsa kur e pini duhet ta holloni një lugë uthull molle në një gotë me ujë.

2. Hudhër

Hudhra është e mirë në luftimin e të ftohtit. Ajo përmban alicin, e cila ju mbron kundër parazitëve, mykut maja, Candida dhe bakteret. Allicina është një nga përbërësit aktivë të hudhrës dhe ka një sërë enzimash antimikrobike. Mos harroni se është veçanërisht e fuqishme kur është e papërgatitur.
Si ta përdorni në rast të ineksioni të veshit, ose ndonjë infeksion tjetër i jashtë:
Hapi i mëposhtëm është se si të hidhni vajin e ullirit të hudhër si një ilaç për veshët dhe infeksione të tjera të jashtme.
Përbërësit:
1 hudhër e copëtuar
1-2 lugë vaj ulliri
Përgatitja :
1. Hidheni hudhrën e copëtuar në një gotë ku keni shtuar vaj.
2. Lëreni për 30 minuta.
3. Shtypeni hudhrën dhe gotën ku keni hedhur vajin vendoseni në një tenxhere me ujë të ngrohtë.
4. Lëreni për pak minuta e këtë vaj hidheni në vesh çdo një orë për të trajtuar infeksionin.
Shënim:
Vaji i hudhrës është një ilaç i sigurtë dhe për fëmijët dhe mund të përdoret edhe për të zhbllokuar veshin nga dylli.

3. Vaj i rigonit

Vaj i rigonit ndihmon në eleminimin e baktereve patogjene pa prishur florën e baktereve të shëndetshme. Është gjithashtu antifungal dhe antiviral, që e bën atë një antibiotik të fuqishëm natyral.
Përbërësi kryesor antimikrobik në vajin e rigonit është carvacrol. Sigurohuni që rigoni të jetë i freskët në mënyrë që të përfitopni nga kjo substancë.
Si ta përdorni dhe për çfarë:
Për mykun e thonjve: Mund ta aplikoni direkt në zonën e prekur nga myku ose të hidhni disa pika caj në një legen me ujë dhe të zhysni këmbët.
Infeksionet e sinusit: Hidhni disa pika të vajit të rigonit në një tenxhere ku vlon ujë dhe ju qëndrojini sipër.

4. Mjalti gjithashtu është i njohur për vlerat e tij kuruese

LEXO EDHE:

Back to top button