Katër avionë rusë e shkelën hapësirën ajrore të Finlandës?

Katër avionë rusë e shkelën hapësirën ajrore të Finlandës?

Roja Kufitare e Finlandës ka thënë se dyshon se katër avionë luftarakë të Rusisë e kishin shkelur hapësirën ajrore të vendit nordik. “Derisa hetimi po vazhdon, është bërë del që, përveç një avioni rus të raportuar më herët, ka po ashtu arsye për të dyshuar se edhe tre avionë të tjerë shkaktuan shkelje territoriale”, tha agjencia e rojës kufitare në një komunikatë. Avionët rusë përbëheshin nga dy bombardues dhe dy avionë luftarakë. Hera e fundit kur u konfirmua shkelja territoriale e Finlandës nga avionët luftarakë rusë ishte në gusht 2022./Alsat.mk

LEXO EDHE:

Back to top button