Katër lloje farash që duhet t’i konsumojmë më shpesh përmbajnë shumë lëndë ushqyese

Farat janë shumë të shëndetshme dhe janë një zëvendësues i mirë për snacks në vend të patatinave dhe ushqimeve të ngjashme. Ato mund të hahen vetëm ose të shtohen në smoothie, sallata dhe kombinime të ngjashme.

Farat përmbajnë fibra, yndyrna të shëndetshme dhe lëndë të tjera ushqyese që ndikojnë pozitivisht në shëndetin e trupit. Zgjedhja e farave që mund të konsumojmë është më e madhe dhe portali “Eat This, Not That” zbulon se cilat fara janë më të shëndetshmet për t’u përfshirë në dietë.

Fara Chia

Farat Chia janë një burim i vërtetë i lëndëve ushqyese. Një porcion prej vetëm 2 lugë gjelle përmban 9 gram fibra, 4 gram proteina dhe një sasi të konsiderueshme të mikronutrientëve, duke përfshirë hekurin, magnezin, fosforin dhe zinkun. Një burim me bazë bimore i acideve yndyrore omega-3, ato mbështesin shëndetin e zemrës duke ulur kolesterolin total, trigliceridet dhe kolesterolin LDL (të keq), ndërsa rrisin kolesterolin HDL (të mirë), sipas një meta-analize të vitit 2021.

 

 

 

Farë liri

Një porcion me 2 lugë gjelle fara liri përmban 4 gram fibra, 2,5 gram proteina dhe 6 gram acide yndyrore të shëndetshme omega-3. Farat e lirit mund të ndihmojnë me kapsllëkun, të diversifikojnë mikrobiomën e zorrëve, të ulin presionin e gjakut sistolik dhe diastolik dhe të zvogëlojnë rritjen e sheqerit në gjak pas një vakti të pasur me karbohidrate. Farat e lirit përmbajnë disa mikronutrientë të rëndësishëm, si bakri, mangani dhe magnezi.

Susam

Farat e susamit vijnë në tre lloje: të bardha, të zeza dhe kafe të artë. Farat e susamit janë një burim i mirë i vitaminave B1, B3 dhe B6. Vitamina B6 është e nevojshme për metabolizmin e karbohidrateve, yndyrave dhe proteinave. Një pjesë integrale e farave të susamit janë lignanet, substancat polifenolike bioaktive dhe jo kalorike që kanë veti anti-inflamatore.

 

 

 

Fara kungulli

Farat e kungullit janë shumë ushqyese. Ato përmbajnë proteina, magnez dhe lëndë ushqyese si fosfor, zink, kalium dhe selen, antioksidantë dhe acide yndyrore të shëndetshme poli- dhe mono-të ngopura. Farat e kungullit mund të shijohen si një alternativë ndaj ushqimeve, por edhe në sallata, supa dhe bare granola të bëra vetë dhe ushqyese.

LEXO EDHE:

Back to top button