Katër lloje frutash që duhet t’i hani shpesh nëse dëshironi të humbni peshë

Katër lloje frutash që duhet t’i hani shpesh nëse dëshironi të humbni peshë

Zbulimi se cilat ushqime duhet të hani dhe cilat duhet të shmangni kur bëhet fjalë për humbjen e peshës ndonjëherë mund të jetë shumë sfiduese për shkak të shumëllojshmërisë së informacionit në dispozicion. Shumë këshillojnë të shmangni të gjitha ushqimet që përmbajnë sheqer, përfshirë frutat që përmbajnë sheqer natyral. Megjithatë, nëse doni të humbni peshë në mënyrë të shëndetshme, nuk keni nevojë dhe as rekomandohet të përjashtoni frutat nga dieta juaj.

Përveç përmbajtjes pothuajse të papërfillshme të sheqerit, frutat janë të pasura me lëndë ushqyese të dobishme që janë thelbësore për shëndetin e përgjithshëm, si dhe për humbjen e suksesshme të peshës. Llojet e ndryshme të frutave përmbajnë vitamina, minerale, fibra dhe antioksidantë që i bëjnë frutat një nga aleatët kryesorë në procesin e humbjes së peshës.

Dietologia Cassie Black pohon se “frutat janë një mënyrë e shkëlqyer për të rritur volumin e ushqimit pa rritur ndjeshëm kaloritë”. Përveçse kemi pak kalori dhe kemi shumë lëndë ushqyese, ne sjellim ujë në trup edhe duke ngrënë fruta, të cilat hidraton trupin.

Nëse jeni duke menduar për të humbur peshë dhe nuk jeni të sigurt se cilat fruta duhet të filloni të hani më shpesh, një grup dietologësh ka veçuar katër opsionet më të mira që mund të përfshini në dietën tuaj, shkruan Index.hr.

Bananet

Bananet shpesh gabimisht veçohen si një frut që nuk duhet të hahet nëse dëshironi të humbni peshë. Kjo ndodh sepse një banane mesatare e mesme përmban 14 gram sheqer natyral. Megjithatë, kjo nuk është arsye pse duhet t’i shmangni ato.

Dietologia Kayley George shpjegon se përmbajtja e sheqerit varet nga pjekuria e bananes, ku bananet e papjekura dhe jeshile përmbajnë sasinë më të vogël të sheqerit. “Bananet e gjelbra janë gjithashtu të njohura për përmbajtjen e tyre të lartë të niseshtës rezistente, e cila është e mrekullueshme për shëndetin e zorrëve dhe humbjen e përgjithshme të peshës”, thekson ajo. Edhe pse ato përmbajnë sheqer, bananet përmbajnë edhe fibra, të cilat mund të ndikojnë dukshëm dhe ndihmojnë në humbjen e peshës.

Mango

Mango është një frut tropikal me lëng që përmban afërsisht tre gram fibra dhe vetëm 99 kalori për filxhan. “Meqenëse deficiti i kalorive është i rëndësishëm për humbjen e peshës, mund të jetë i dobishëm zëvendësimi i ushqimeve me kalori të lartë me ushqime me pak kalori, por të shijshme”, thekson Black, që veçoi mangon si një alternativë të shkëlqyer për ëmbëlsirat.

Ananasi

Një tjetër frut që duhet ta hani më shpesh nëse doni të humbni peshë është ananasi. Ky frut “përmban një enzimë të quajtur bromelain, e cila është treguar se ka një efekt pozitiv në rezistencën ndaj insulinës dhe ruajtjen e ekuilibrit të sheqerit në gjak”, shpjegon Black, transmeton Eating well.

Mollët
Ngrënia e një molle në ditë jo vetëm që e mban mjekun larg, por mund të ndihmojë edhe në menaxhimin e peshës. George thekson se “mollët janë të njohura si të ulëta në kalori dhe të pasura me ujë dhe fibra, gjë që ju ndihmon të jeni më të ngopur për më gjatë”.

LEXO EDHE:

Back to top button