Keni akoma puçrra në moshë madhore? Këtu janë shkaqet dhe mënyrat për t’i parandaluar ato

Keni akoma puçrra në moshë madhore? Këtu janë shkaqet dhe mënyrat për t’i parandaluar ato

Është shumë e zakonshme që edhe të rriturit të kenë akne. Disa faktorë mund të shkaktojnë nishane dhe ekspertët shpjegojnë se si shfaqen tek të rriturit dhe si t’i parandaloni ato.

Aknet shkaktojnë inflamacion në lëkurë. Gjegjësisht, grumbullimi i yndyrës së tepërt, papastërtive dhe baktereve mund të bllokojë poret në lëkurë, gjë që çon në inflamacion, sipas ekspertëve, shkruan Lifesavvy.

Ndonjëherë një pastrim ose eksfolim i thjeshtë i fytyrës mund të pastrojë poret e bllokuara. Megjithatë, faktorë të tjerë mund të shkaktojnë inflamacion në trup, duke rezultuar në shfaqjen e puçrrave.

Çfarë i shkakton aknet e të rriturve?

Hormonet

Ashtu si ndryshimet hormonale shkaktojnë puçrra fytyre gjatë pubertetit, në moshën e rritur ato mund të shkaktojnë çekuilibër që krijojnë kushtet për shpërthimin e akneve, edhe nëse nuk i keni pasur kurrë ato, theksojnë ekspertët.

Ndryshimet hormonale mund të rrisin sasinë e sebumit që prodhohet në gjëndrat dhjamore dhe mbron dhe hidraton lëkurën. Megjithatë, shumë sebum mund të çojë në lëkurë të yndyrshme, pore të bllokuara dhe rezultati është puçrra.

Stresi

Kortizoli është një hormon që paralajmëron trupin kur ndihemi të stresuar. Së bashku me trurin, ai kontrollon disponimin, rregullon presionin e gjakut dhe rrit energjinë.

Kur ndiheni të stresuar, trupi prodhon më shumë kortizol për të luftuar stresin, i cili më pas rrit sasinë e sebumit, duke bllokuar poret dhe duke krijuar akne.

Dieta

Në disa njerëz, dieta mund të ketë një ndikim të madh në shpërthimin e akneve. Ekspertët kanë vënë në dukje se ushqimet me një indeks të lartë glicemik si buka e bardhë dhe ëmbëlsirat mund të shkaktojnë akne.

Disa njerëz zbulojnë se reduktimi ose eliminimi i disa ushqimeve si gruri, butakët, sheqeri ose qumështi përmirëson ndjeshëm lëkurën e tyre.

Si të parandaloni aknet?

Mënyra më e mirë për të parandaluar aknet te të rriturit është larja e të gjithë fytyrës çdo ditë, jo vetëm e zonës ku ndodhen puçrrat, këshillojnë ekspertët.

Fytyra përbëhet nga mijëra pore dhe është e pamundur të parashikohet se cilat do të bllokohen aq sa të shkaktojnë një puçërr. Prandaj, ekspertët sugjerojnë reduktimin e stresit dhe mbajtjen e një diete të ekuilibruar për të parandaluar aknet.

LEXO EDHE:

Back to top button