Keni dëgjuar për të? Barbie me shami është bërë yll i internetit

Keni dëgjuar për të? Barbie me shami është bërë yll i internetit

Pas një pauze gjashtëvjeçare, Instagram @hijarbie postoi një foto të një kukulle me fustan rozë dhe hixhab duke pozuar para një muri rozë.

“Kjo #Hijarbie është kthyer,” shkruhej në mbishkrim, për kënaqësinë e shumë ndjekësve, komentet e të cilëve treguan se sa shumë e mirëpresin kthimin e barbies së hixhabit.

Hanefa Adam, një artiste vizuale nigeriane krijoi Hijarbie në 2015 pasi vuri re mungesën e modës “të zakonshme” ose hixhabit në mediat sociale që ajo ndoqi.

Një artiste autodidakte që bën blogje për modën, fenë dhe ushqimin, ajo shpesh shikonte në Instagram për frymëzim, por “nuk gjeti një kukull që i ngjante asaj”.

Kështu ajo vendosi ta bënte të sajën dhe filloi të qepte një fund maxi blu të kaltër, një bluzë blu dhe një hixhab të zi, duke postuar një foto të kukullës së saj në dhjetor 2015. Reagimet pozitive, duke përfshirë kërkesat për të blerë rroba për vajzat ose mbesat e saj, e inkurajuan atë të bënte më shumë rroba.

Në muajt në vijim, ajo dizenjoi një veshje të bazuar në një fustan blu abaya ose fustan si fustan i veshur nga influencuesja britanike e stilit të jetesës dhe modës Habiba da Silva, e cila shkaktoi një valë mbulimi mediatik, përfshirë Teen Vogue.

Shtatë vjet më vonë, Hanefa ka postuar më shumë se 200 fotografi në llogarinë @hijarbie, e cila ka mbi 59,000 ndjekës. Ajo ka dizajnuar rreth 70 veshje që festojnë kulturën dhe modën myslimane, duke përfshirë një sërë kukullash të bazuara në gra të shquara muslimane.

Muajin e kaluar, e frymëzuar nga zhurma rreth filmit Barbie dhe mesazhi i tij feminist, ajo u kthye në @hijarbie pasi bëri një pushim për t’u fokusuar te familja.

“Barbie krijoi një fenomen të ri, duke festuar feminitetin, pavarësinë dhe forcën femërore”, thotë ajo.

Përgjigja ishte jashtëzakonisht pozitive.

“Disa shkruan gjëra të tilla si “hiqe hixhabin”, por kjo ishte një pakicë.” Edhe njerëzit nga fetë e tjera e kanë kuptuar se sa e rëndësishme është të flasim për diversitetin”, shton Hanefa.

Që nga fillimi i profilit, Hanefa ka parë përparim në përfaqësimin e grave që mbajnë hixhabin. Në vitin 2017, Mattel lëshoi ​​​​kukullën e parë Barbie me hixhab. Artisti ishte gjithashtu i kënaqur kur pa një Barbie të veshur me hixhab në filmin e vitit 2023, të luajtur nga Dr. Fatumina Saeed Abukar.

Hanefa, tani 32 vjeç, po hap një faqe interneti këtë muaj për të promovuar veshjet modeste të punuara me dorë për kukulla.

“Unë nuk jam biznesmene, por miqtë e mi më kanë inkurajuar. “Të gjithë donin rroba që vajzat e tyre do të kënaqeshin”, thotë ai.

Ajo gjithashtu tregon se sa të gjithanshëm janë Barbiet e saj.

“Unë kam kukulla aziatike, të bardha dhe të zeza me hixhab. Marka Barbie gjithashtu prodhon kukulla bazuar në të famshëm dhe modele. Kukulla ekziston për të na festuar të gjithëve”, përfundoi Hanefa.

 

LEXO EDHE:

Back to top button