Këshilli i Sigurimit i OKB-së voton një projekt-rezolutë për konfliktin mes Izraelit dhe Hamasit

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të mblidhet sonte dhe do të votojë dy projekt-rezoluta për konfliktin mes Izraelit dhe Hamasit, thanë burime diplomatike të Kombeve të Bashkuara.

Agjencitë nga vendet e Gjirit Persik raportojnë se samiti për çështjen palestineze do të mbahet të shtunën.

Të premten, Rusia ndau me vendet anëtare të Këshillit të Sigurimit një projekt-rezolutë që do të vihej në votim, duke bërë thirrje për një “armëpushim të menjëhershëm, të qëndrueshëm dhe plotësisht të respektuar” dhe akses “të papenguar” për ndihmën humanitare në Rripin e rrethuar të Gazës. thanë burimet.

Brazili, i cili kryeson këshillin këtë muaj, do të votojë gjithashtu një tekst që “dënon sulmet e tmerrshme terroriste nga Hamasi”, thanë burimet diplomatike. Teksti i propozuar nga Moska dhe i parë nga agjencia AFP gjatë fundjavës dënon “me dhunë çdo dhunë dhe armiqësi kundër civilëve dhe të gjitha aktet e terrorizmit”.

Deri të dielën, projekt-rezoluta nuk përmendi Hamasin dhe SHBA këmbënguli që Këshilli i Sigurimit të dënojë qartë “aktet e tmerrshme të terrorizmit” nga lëvizja islamike palestineze, të cilën SHBA dhe BE e konsiderojnë një organizatë terroriste dhe që kreu një sulm të paprecedentë. në Izrael më 7 tetor.

Për t’u pranuar, rezoluta duhet të marrë votat e të paktën 9 nga 15 anëtarët e Këshillit, me asnjë nga pesë anëtarët e përhershëm (Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Franca, Rusia dhe Kina) që të mos ketë veton ndaj saj.

Një “samit rajonal dhe ndërkombëtar për të ardhmen e çështjes palestineze”, i propozuar nga Egjipti pas shpërthimit të luftës midis Izraelit dhe Hamasit, do të mbahet të shtunën, njoftuan agjencitë e lajmeve të Gjirit Persik.

Agjencitë e lajmeve të Katarit dhe Kuvajtit raportuan se udhëheqësit e tyre kishin marrë ftesa për konferencën gjatë luftës, e cila ka vrarë mijëra nga të dyja palët dhe ka zhvendosur një milion. Që atëherë, Sekretari i Shtetit i SHBA Anthony Blinken ka vizituar rajonin e Lindjes së Mesme duke u takuar me krerët. Krerë të shumtë diplomacish kanë vizituar Egjiptin dhe Izraelin.

Ata të gjithë bënë thirrje për t’i dhënë fund konfliktit, për të shmangur çdo përhapje të konfliktit në vendet e rajonit dhe kërkuan hapjen e menjëhershme të korridoreve humanitare për kalimin e ndihmave për popullsinë e Gazës, e cila është e ekspozuar ndaj bombardimeve të vazhdueshme izraelite në Gaza e cila është vazhdimisht nën bllokadë dhe në të njëjtën kohë Izraeli u bën thirrje të largohen nga veriu.

Egjipti, i cili kontrollon Rafahun, i vetmi vendkalim kufitar në Gaza, përveç kalimeve të tjera të kontrolluara nga Izraeli, u vu në veprim pasi tonelata ndihme u derdhën në shkretëtirën e Sinait për ditë të tëra.

Një zyrtar i Kajros po e kushtëzon daljen e shtetasve të huaj përmes Rafahut me hyrjen e ndihmave humanitare në Gaza dhe pretendon se Izraeli ka injoruar kërkesat e tij “të përsëritura” për të lejuar kalimin e kamionëve me ndihma.

Izraeli pretendon se ende nuk është arritur marrëveshje për këtë. Krerët e diplomacisë së eksportuesve të naftës të Gjirit dhe Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit Persik do të takohen nesër në Muscat, kryeqyteti i Omanit, ku do të diskutojnë zhvillimin e situatës në Rripin e Gazës, njoftuan ata.

LEXO EDHE:

Back to top button