Këto janë llogaritë e pezulluara në Twitter që janë rikthyer që kur Musk mori përsipër rrjetin

Trump është një nga disa figura të diskutueshme që i janë riaktivizuar llogaritë e tyre në Twitter.

Muaj para se të merrte kontrollin e Twitter, Elon Musk kritikoi rrjetin për shpërfilljen e parimeve të fjalës së lirë, madje duke thënë se aplikacioni minon rrënjësisht demokracinë.

Musk, i cili dikur e quante veten absolutist të fjalës së lirë, tani po përdor fuqinë e tij për të bërë ndryshime në faqe.

Twitter ka qenë në kaos të vazhdueshëm që kur Musk mori pushtetin më 27 tetor. Shumë punonjës janë pushuar nga puna, verifikimi tani kushton 8 dollarë dhe shumë llogari janë pezulluar. Disa llogari që më parë ishin të ndaluara ose të pezulluara janë riaktivizuar, por tipike për Musk, edhe ky rikthim nuk ishte pa polemika.

Këto janë profilet që u kthyen:

Donald Trump

Twitter, i cili ishte arma kryesore e komunikimit të Trump gjatë ditëve të tij presidenciale, hoqi përgjithmonë llogarinë e tij me 88 milionë fansa në janar të vitit të kaluar. Partia e tij u ndërpre për shkak të asaj që tha se ishte nxitje e përsëritur për dhunë dhe pas trazirave nga mbështetësit e tij në Capitol Hill.

Politco raporton se Trump është “absolutisht i çmendur” për ndalimin dhe po përpiqet të kuptojë se cilat janë opsionet e tij. Më në fund, në shkurt, ai hapi rrjetin e tij të ri social të quajtur “Truth Social”, i cili nuk doli shumë mirë.

 

Profili i Trump është rikthyer pasi Elon Musk postoi një sondazh në Twitter të premten mbrëma duke pyetur përdoruesit e platformës nëse profili i Trump duhet të rikthehet.

“Populli ka folur. Trump do të rikthehet në detyrë. Vox Populi, Vox Dei”, shkroi Trump të shtunën mbrëma.

Andrew Tate

Ndikuesi kontrovers Andrew Tate u pezullua nga Twitter në vitin 2017 pasi shkeli kushtet e shërbimit të kompanisë. NBC raportoi se Tate kishte postuar në Twitter se gratë duhet të mbajnë njëfarë përgjegjësie për abuzimin seksual, duke nxitur pezullimin.

Tate është bërë lidere e gjeneratës së re “Manosphere”, dhe shpesh bën komente të papranueshme për femrat.

Pas pesë vitesh, llogaria e tij në Twitter është rikthyer.

 

Jordan Peterson

Psikologu kanadez Jordan Peterson është pezulluar përkohësisht nga Twitter pasi ka shkelur politikën e kompanisë më 28 qershor. Përkatësisht, Peterson e quajti aktorin transgjinor Elliott Page me “emrin e vdekur”, pra me emrin që kishte para se të ndryshonte gjininë.

Pasi u pezullua, Peterson regjistroi një video 15-minutëshe në YouTube, duke thënë se më mirë do të vdiste sesa ta fshinte atë postim në Twitter.

Pas postimit të Musk në 18 nëntor që thoshte se llogaria e Peterson do të rikthehej, profesori duket se po shijon rikthimin e tij, duke postuar shumë postime në Twitter.

 

“Bleta e Babilonisë”

Babylon Bee, një faqe satirike e krahut të djathtë, u ndalua në mars për komente anti-trans kundër Rachel Levin, një grua trans që aktualisht shërben si asistente e sekretarit të shëndetësisë në SHBA. Pas ndalimit, drejtori i kësaj organizate ka shkruar se nuk do të komprometojë të vërtetën vetëm për të mbajtur llogarinë e tij në Twitter.

Dhe ky profil u rikthye më 18 nëntor.

Kathy Griffin

Profili i aktores së humorit Kathy Griffin është pezulluar dhe më pas është rikthyer brenda një muaji.

Llogaria e saj u pezullua në nëntor pasi ajo imitoi Musk dhe u tall me të në disa postime në Twitter. Pas kopjimit të fotografisë së profilit të Musk, Griffin shkroi në Twitter: “Pas diskutimeve të nxehta me gratë në jetën time, kam vendosur që të votosh blu për zgjedhjen e tyre është vetëm e drejtë (dhe ato janë gra të nxehta) #VoteBlueToProtectWomen”.

Megjithëse Peterson e pranoi vendimin e Musk, Griffin nuk donte ta dëgjonte atë. Në Mastadon, një rrjet social ku janë mbledhur shumë përdorues të Twitter, Griffin shkroi: “E dashur Space Karen, jo faleminderit”.

 

Kanye West

Llogaria e Kanye West në Twitter u pezullua pas disa postimeve të tij antisemitike në tetor.

 

West shkroi në Twitter më 20 nëntor, “Testimi, testimi, për të parë nëse Twitteri im është aktiv”, për të cilin Musk u përgjigj: “Mos vrisni atë që urren, ruaj atë që doni”.

 

LEXO EDHE:

Back to top button