Kina anulon konferencën për shtyp të kryeministrit për herë të parë që nga viti 1993

Kina anulon konferencën për shtyp të kryeministrit për herë të parë që nga viti 1993

Kryeministri i Kinës Li Qiang nuk do të mbajë konferencë për shtyp pas mbylljes së takimit vjetor parlamentar të këtij viti, tha një zyrtar të hënën, duke i dhënë fund një tradite të ruajtur prej tre dekadash.

Që nga viti 1993, kryeministrat e Kinës janë takuar me mediat pas mbledhjes vjetore të Kongresit Popullor Kombëtar (NPC), duke u ofruar gazetarëve, përfshirë shtypin e huaj, një shans të rrallë për të bërë pyetje në një konferencë shtypi tipike të gjerë.

Vendimi u mor sepse do të kishte më shumë informime nga ministrat e qeverisë gjatë takimit vjetor të parlamentit ku zyrtarë të lartë të kabinetit do të flasin për çështjet mbi diplomacinë, ekonominë dhe jetesën e njerëzve, u tha gazetarëve të hënën zëdhënësi i NPC, Lou Qinjian, raporton Reuters.

Kryeministri nuk do të jepte një konferencë për media në përfundim të NPC-ve të ardhshme, shtoi Lou.

Në mbylljen e parlamentit vjetor vitin e kaluar, Li u përpoq të qetësonte sektorin privat të vendit në konferencën e tij të parë mediatike si kryeministër.

LEXO EDHE:

Back to top button