Kinezët e kanë tejkaluar veten – askush nuk ka kopjuar një iPhone si ky më parë

Nga skajet e sheshta te niveli i kamerës Dynamic Island – kompania kineze është përpjekur vërtet që LeEco S1 Pro të duket si një iPhone.

Nuk është sekret që shumë prodhues të smartfonëve gjejnë frymëzim në pajisjet Apple. Sidoqoftë, tani kompania kineze LeEco (Letv) ka tejkaluar gjithçka dhe ka nxjerrë në tregun vendas atë që mund të quhet vetëm një kopje e drejtpërdrejtë e iPhone – LeEco S1 Pro.

Dizajni i pajisjes së re është gjithçka që mund të prisni nga një telefon që për shumë më pak para ngjan me modelet e gjigantit nga Cupertino. Sistemi i kamerës në anën e pasme është pothuajse identik në shikim të parë, por i vendosur pak më poshtë. Skajet e sheshta janë aty, por butonat janë në përputhje me telefonat e tjerë Android dhe nuk ka ndërprerës të energjisë. Prerja Dynamic Island në kamerën e përparme nuk mungoi dhe LeEco madje arriti të mposht iPhone në një zonë – ka një port USB-C në fund.

Të presësh një ekran OLED dhe korniza simetrike nga një telefon që kushton 899 juanë (rreth 123 euro) është joreale. Në pjesën e përparme është një panel LCD 6,5 inç me një rezolucion prej 720 x 1600 piksele dhe një shpejtësi rifreskimi prej 60 Hz – identike me modelet jo-Pro iPhone. Megjithatë, ajo që tërheq më shumë vëmendjen është prerja në kamerën e përparme.

Apple i ka rezistuar prej kohësh kritikave nga publiku për të hequr notën famëkeqe nga pajisjet e saj dhe për të kaluar në zgjidhje më moderne, dhe arsyeja më e madhe për këtë ishte sistemi i njohjes së fytyrës Face ID. Megjithatë, shtatorin e kaluar kompania më në fund shkoi përpara dhe zbuloi një nivel në formë tableti, duke e quajtur atë Ishulli Dinamik. Mund të thuhet gjithashtu se LeEco S1 Pro ka një ishull Dynamic, i cili gjithashtu ofron mundësinë e zhbllokimit me fytyrë, por ndryshe nga Cupertino, vetëm një kamerë 5 MP është përgjegjëse për gjithçka, dhe forma e notch është estetike e pastër. Pavarësisht kësaj zgjidhjeje komike, ne i dërgojmë lavde prodhuesit që Ishulli i tyre Dynamic gjithashtu ka disa funksionalitete softuerike.

Përveç kamerës 13 MP në pjesën e pasme të pajisjes, LeEco nuk ka ndarë asnjë informacion tjetër, kështu që nuk dihet nëse pjesa tjetër e kamerave janë funksionale apo janë vetëm për estetikë.

Kur bëhet fjalë për performancën, LeEco S1 Pro mundësohet nga një çip me tetë bërthama Zhanrui T7510 (4 x Cortex-A75 në 1.8 GHz dhe 4 x Cortex A55 në 1.8 GHz), ndërsa lojërat trajtohen nga grafika Imagination 9446, me një shpejtësi prej në një orë prej 800 MHz, dhe e gjithë kjo është e lidhur me 8 GB RAM dhe 128 GB memorie të brendshme.

Ajo që është gjithashtu për t’u vlerësuar në këtë pajisje është bateria me një kapacitet prej 5000 mAh. Fatkeqësisht, nuk ka karikim me valë ose magnet, dhe pajisja karikohet vetëm nëpërmjet një kablloje 10 W, kështu që klientët nuk duhet të presin që ta karikojnë telefonin në më pak se 2 orë.

Kompania nuk ka ndarë asnjë specifikim tjetër, kështu që përveç asaj që mbështet 5G, ne nuk dimë shumë. Sidoqoftë, ajo që dimë është se LeEco S1 Pro mbështetet në shërbimet e Huawei, kështu që të gjitha përfitimet e HMS do të jenë në dispozicion të klientëve dhe nuk kemi asnjë dyshim se kjo pajisje do të jetë plotësisht funksionale edhe në Maqedoni.

LEXO EDHE:

Back to top button