Kjo pije bën mrekulli për shëndetin e trurit dhe zemrës: Sigurohuni që ta përfshini në dietën tuaj

Kjo pije bën mrekulli për shëndetin e trurit dhe zemrës: Sigurohuni që ta përfshini në dietën tuaj

Çaji Oolong është një nga pijet më të njohura në vendet aziatike, veçanërisht në Kinë, dhe shumë njerëz nuk dinë për efektet e tij të dobishme.

Çaji Oolong është një çaj gjysmë i fermentuar dhe historia e tij e pasur, procesi i veçantë i përpunimit dhe shijet unike e bëjnë atë të popullarizuar në mesin e adhuruesve të çajit në mbarë botën.

Ashtu si çaji jeshil dhe i zi, çaji oolong bëhet nga gjethet e bimës Camellia sinensis. Oolong është pjesërisht i oksiduar, kështu që është diku midis çajit të zi, i cili është plotësisht i oksiduar, dhe çajit jeshil, i cili i nënshtrohet oksidimit minimal.

 

 

 

Çaji Oolong që ka kaluar më pak oksidim në përgjithësi ka një aromë më të lehtë dhe më pak intensive, ndërsa çaji oolong që ka kaluar më shumë oksidim ka një aromë më të plotë dhe më të pasur.

 

Përveç shijes së tij të jashtëzakonshme, çaji oolong është i njohur edhe për përfitimet e tij të mundshme shëndetësore. Disa nga efektet e mundshme përfshijnë përmirësimin e tretjes, mbështetjen e metabolizmit dhe reduktimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Gjithashtu besohet se çaji Oolong përmban antioksidantë që ndihmojnë në luftimin e radikaleve të lira në trup.

Këtu janë disa nga përfitimet shëndetësore të konsumimit të çajit oolong:

E ul presionin e gjakut

Hulumtimet tregojnë se pirja e çajit mund të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit të enëve të gjakut, relaksimin e tkurrjes së muskujve të lëmuar dhe promovimin e funksionit të shëndetshëm të enëve të gjakut, të gjitha këto mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut.

Një studim i vitit 2023 i publikuar në BMC Public Health që përfshin 76,673 të rritur kinezë zbuloi se konsumi i çajit, duke përfshirë çajin oolong, ishte i lidhur me një ulje prej 10 për qind të rrezikut të presionit të lartë të gjakut.

 

 

 

Mbron shëndetin e zemrës

Pirja e çajit oolong rregullisht mund të jetë një mënyrë efektive për të përmirësuar shëndetin e zemrës dhe për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Hulumtimet tregojnë gjithashtu se konsumimi i çajit në përgjithësi lidhet me një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës dhe vdekjes nga sëmundjet e zemrës. Ky efekt mbrojtës i atribuohet përbërjeve mbrojtëse që gjenden në çaj, të cilat ndihmojnë në përmirësimin e funksionit të enëve të gjakut, uljen e presionit të gjakut dhe mbrojtjen e trupit nga inflamacioni dhe dëmtimi oksidativ.

Promovon një peshë të shëndetshme trupore

Disa nga përbërësit që gjenden në çajin oolong mund të përmirësojnë oksidimin e yndyrës dhe të rregullojnë metabolizmin e lipideve, të gjitha këto mund të ndihmojnë në humbjen e yndyrës.

 

 

 

E mban trurin të shëndetshëm

Hulumtimet tregojnë se konsumimi i rregullt i çajit, duke përfshirë çajin oolong, lidhet me disa përfitime për shëndetin e trurit, duke përfshirë një rrezik më të ulët të depresionit.

Një studim i vitit 2021 i botuar në BMC Geriatrics që përfshin 13,115 të rritur të moshuar zbuloi se marrja e çajit jeshil dhe çajrave të fermentuar si oolong lidhej ndjeshëm me një prevalencë më të ulët të simptomave depresive.

Përveç të gjitha këtyre përfitimeve, ai vepron edhe kundër kapsllëkut, përmirëson përqendrimin dhe funksionet mendore dhe relakson.

LEXO EDHE:

Back to top button