Komandanti i Hamasit bën thirrje për rebelim kundër Izraelit: Nëse keni armë, dilni jashtë

Komandanti i Hamasit bën thirrje për rebelim kundër Izraelit: Nëse keni armë, dilni jashtë

Muhamed al-Deif, komandanti ushtarak i Hamasit, bëri thirrje sot për një revoltë kundër Izraelit.

“Nëse keni një armë, dilni jashtë.” Kjo është koha për ta përdorur atë. Dilni me kamionë, makina, sëpata, “Sot fillon historia më e mirë dhe më e nderuar,” tha Al-Deif në mesazh, raportoi CNN.

Ai shtoi se sulmi ndaj Izraelit ishte një reagim ndaj sulmeve ndaj grave, përdhosjes së xhamisë Al-Aksa dhe rrethimit të Gazës.

Ushtria izraelite ka njoftuar se do të mbrojë vendin.

Izraeli u sulmua me raketa nga Rripi i Gazës dhe grupi militant Hamasi mori përgjegjësinë. Nga sulmi pati të plagosur dhe të vdekur. Izraeli shpalli gjendjen ushtarake dhe njoftoi se Hamasi do të paguante një çmim të rëndë.

 

LEXO EDHE:

Back to top button