Kontesti me Bullgarinë, Zaharieva: Kujdes me sovranitetin!

Ministri i Jashtëm, Bujar Osmani paralajmëron aktivitet diplomatik me Sofjen javën e ardhshme për zhbllokimin e negociatave mes vendit dhe BE-së. Osmani thotë se megjithëse nuk mund ta parashikojë epilogun e aktivitetit, beson se Qeveria teknike bullgare, samiti i BE-së në qershor dhe presidenca portugeze me Unionin janë mundësi të papërsëritshme që duhet shfrytëzuar.

- Advertisements -

“Ende besoj se ekziston mundësia që të hymë në negociata më thelbësore edhe me Qeverinë teknike në Bullgari, duke e pasur parasysh se Bullgaria në mars të vitit të kaluar dha dritë jeshile për fillim të negociatave. Prandaj nuk ka dilemë rreth vendimit për fillim të negociatave, mbetet çështja e tekstit të kornizës negociuese që është parakusht për mbajtjen e konferencës së parë ndër-qeveritare. Dua të njoftoj se javën e ardhshme pres të ketë një aktivitet më të madh diplomatik, që eventualisht të mund të arrihet zgjidhje- deklaroi Bujar Osmani, Ministër i Jashtëm.

Nga ana tjetër, kryediplomati teknik bullgar, Svetllan Stoev tha se pozicioni i Sofjes mbetet i pandryshuar.

“Pozicioni kornizë i Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut është sjellë me konsensusin e të gjitha partive politike në Parlament. Ne nuk kemi kurrfarë autorizimi ta ndryshojmë atë pozicion. Por mund të ju siguroj se do të punojmë për vazhdimin e dialogut. Tani e tutje, gjithçka është në duart e përfaqësuesve të Maqedonisë së Veriut. Ata e kanë të qartë pozicionin e Bullgarisë dhe nuk duhet të spekulojnë se do të ketë ndonjë ndryshim në 2-3 muajt e ardhshëm, derisa zgjatë kjo Qeveri e përkohshme- pohoi Svetllan Stoev, Ministër i Jashtëm teknik i Bullgarisë.

Ish shefja e diplomacisë bullgare, Ekaterina Zaharieva teksa ia dorëzoi mandatin Stoevit e porositi që të mos bëjë kompromis me sovranitetin e Bullgarisë.

“Bullgaria, më shumë se çdo vend tjetër i BE-së, dëshiron që Maqedonia e Veriut të reformohet dhe të fillojë negociatat. Por kjo nuk mund të ndodhë me koston e interesit kombëtar bullgar, sepse qëllimi i anëtarësimit është ta bëjë unionin më të fortë, jo më të dobët. Kemi plan dhe kushte shumë të qarta. Marrëveshjet duhet të respektohen. Kushtet për fillimin e negociatave duhet të jenë të qarta para se të fillojnë dhe jo të plotësohen gjatë vetë negociatave- tha Ekaterina Zaharieva, Ish ministre e jashtme e Bullgarisë.

Ditë më parë edhe kryeministri Zaev u shpreh optimist për zgjidhjen e kontestit me qeverinë e re teknike në Sofje.

Anesa SaliHu

LEXO EDHE:

Back to top button