Koreja e Jugut dhe SHBA i kërkojnë Malit të Zi ekstradimin e “mbretit” të kriptovalutave

Koreja e Jugut dhe SHBA i kërkojnë Malit të Zi ekstradimin e “mbretit” të kriptovalutave

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut i kanë kërkuar Podgoricës që të ekstradojë Do Kwon, themeluesin koreano-jugor të kriptomonedhës Terra, i cili u arrestua javën e kaluar në Mal të Zi, njoftoi ministri i drejtësisë i vendit ballkanik.

“Kishte një takim me përfaqësuesit diplomatikë të Koresë së Jugut, pas të cilit Koreja paraqiti një kërkesë për ekstradim,” u tha gazetarëve Marko Kovacs, duke shtuar se “ekstradimi i Do Kwon ishte kërkuar edhe nga SHBA”.

Do Quon, 31 vjeç, është akuzuar për mashtrim pasi kompania që ai themeloi, Terraform Labs, u falimentoi vitin e kaluar. Si rezultat, investitorët e saj humbën rreth 40 miliardë dollarë ndërsa u shkaktuan turbullira në tregun e kriptomonedhave. Ai u arrestua të enjten e kaluar në aeroportin e Podgoricës së bashku me shefin financiar të kompanisë, Hong Chang Jun.

Sipas autoriteteve malazeze, ata posedonin pasaporta false nga Kosta Rika dhe u përpoqën të hipnin në një fluturim për në Dubai. Në bagazhet e tyre u gjetën edhe dokumente të rreme belge.

Të premten e kaluar ata u proceduan nga prokurorët malazezë për falsifikim dokumentesh dhe u caktua masa e paraburgimit prej 30 ditësh pasi dyshohej se ishin arratisur.

Pas arrestimit të Do Kwon, Koreja e Jugut u zotua të kërkojë zyrtarisht ekstradimin e tij. Drejtësia amerikane, nga ana e saj, tha se ai është proceduar penalisht për tetë akuza, mes të cilave edhe për mashtrim në bursë.

LEXO EDHE:

Back to top button