Koreja e Veriut kritikon stërvitjet ushtarake të SHBA-së dhe Koresë së Jugut

Koreja e Veriut kritikon stërvitjet ushtarake të SHBA-së dhe Koresë së Jugut

Koreja e Veriut akuzoi SHBA-në dhe Korenë e Jugut për shtimin e “shantazhit bërthamor” me stërvitje të përbashkëta ushtarake, duke u zotuar të ndërmarrin veprimet përkatëse kundër asaj që e quajti “çmenduria e luftënxënësve”.

Forcat e SHBA-së dhe Koresë së Jugut kanë organizuar një seri të intensifikuar stërvitjesh vjetore të pranverës që nga marsi, duke përfshirë stërvitje ajrore dhe detare që përfshijnë një aeroplanmbajtëse amerikane dhe bombardues të rëndë, shkruan Reuters.

Koreja e Veriut ka reaguar me zemërim ndaj stërvitjeve, duke i quajtur ato një provë për pushtim.

Pheniani do të vazhdojë të zhvillojë programet e tij të armëve, duke e quajtur atë një “të drejtë legjitime të një shteti sovran që të ketë mjete më të fuqishme vetëmbrojtjeje” për të shmangur “situatat serioze dhe kërcënimet e mundshme”.

Koreja e Veriut ka rritur aktivitetin ushtarak në muajt e fundit, duke zbuluar modele për koka të reja bërthamore më të vogla, duke lëshuar një raketë balistike ndërkontinentale të aftë për të goditur SHBA-në dhe duke testuar atë që e quajti një dron sulmi nënujor me aftësi bërthamore.

LEXO EDHE:

Back to top button