Kosova sërish me Zvicrën, për herë të parë me Irlandën e Azarbajxhanin

Është hedhur shorti për рrethin e пarë пarakualifikues për Kupën e Botës 2027. “Dardanët” do të jenë sërish në grup me Zvicrën, ku së fundi e mposhtën dy herë. Në Prizren fituan 76:49, kurse në Friburg triumfuan 72:76. Për herë të parë, Kosova A do të përballet me Irlandën dhe Azerbajxhanin.

Raundi i parë parakualifikues i Kupës së Botës të Basketbollit “FIBA 2027” do të luhet në tre “dritare” më 19-27 shkurt 2024, 18-26 nëntor 2024 dhe 17-25 shkurt 2025, nga një ndeshje në shtëpi dhe jashtë.

Të tre fituesit e grupeve së bashku me skuadrën e renditur më të mirë në vendin e dytë do të kalojnë në raundin e dytë parakualifikues të Kupës së Botës 2027 të FIBA-s, i cili do të luhet në verën e vitit 2025.

LEXO EDHE:

Back to top button