Kremlini iu përgjigj Zelenskit

Zëdhënësi i Kremlinit, Dimitriy Peskov, tha sot se deklarata e presidentit ukrainas se nuk do të ketë marrëveshje “Minsk 3” për ndalimin e luftimeve në Ukrainë tregon se Kievi nuk është i interesuar për negociatat e paqes me Moskën, raporton RIA Novosti.

Duke folur përmes lidhjes video në samitin e G-20, Volodymyr Zelensky hodhi poshtë mundësinë e një “marrëveshjeje të Minskut” të tretë, duke aluduar në dy marrëveshje të dështuara të armëpushimit midis Kievit dhe Moskës për statusin e rajonit të Donbasit.

“Ne nuk do të lejojmë Rusinë të presë, të ndërtojë forcat e saj dhe më pas të fillojë një seri të re terrori dhe destabilizimi global. Nuk do të ketë Minsk 3 që Rusia do ta shkelte menjëherë”, tha Zelensky.

I pyetur nëse kjo deklaratë konfirmon se Kievi nuk është gati të negociojë me Rusinë, Peskov u përgjigj: “Absolutisht”.

Gjermania dhe Franca ndërmjetësuan dy marrëveshjet e Minskut, të nënshkruara në 2014 dhe 2015, për një armëpushim në Ukrainën lindore midis Kievit dhe separatistëve pro-rusë. Të dyja palët akuzuan njëra-tjetrën për shkelje të këtyre marrëveshjeve.

LEXO EDHE:

Back to top button