Kush mund ta zëvendësojë Putinin dhe sa e rrezikshme do të ishte

“Edhe nëse nuk e pranojnë publikisht, ushtria ruse po pëson humbje të mëdha në Ukrainë, gjë që bëri të nevojshme shpalljen e mobilizimit, ndonëse të pjesshme. Megjithatë, ky dekret presidencial ka sjellë kaos të vërtetë në Rusi, protesta dhe mijëra të rinj që janë subjekt mobilizimi, të cilët po shkojnë drejt kufijve, por në përpjekje për të mos përfunduar në Ukrainë. Ky ka të ngjarë të jetë një faktor në ndryshimin e pushtetit në vend, por ende nuk është e mundur të parashikohet nëse dorëheqja e Putinit do të jetë vullnetare apo nëse ai do të largohet nga pushteti – qoftë nga njerëzit e tij apo nga opozita”, tha ai. gjendjet e analizës.

Ai shtoi se gjatë viteve të sundimit të tij, 69-vjeçari Vladimir Putin ka bërë gjithçka për të hequr zëvendësuesit e mundshëm, përfshirë edhe nga rrethi i tij i ngushtë. Ai ndryshoi Kushtetutën për të anashkaluar kufijtë e mandatit presidencial dhe nuk po përgatit fare një zëvendësues. Por zhvillimet e fundit, siç u përmend, sugjerojnë se kjo mund të ndryshojë.

Politiko shikon kandidatët e mundshëm për të zëvendësuar presidentin rus dhe sa e rrezikshme do të ishte kjo për Perëndimin.

Skenari i parë që po shqyrtohet është që Putini të zgjedhë pasardhësin e tij.

Kandidati më i mundshëm, siç tregohet, është “superspiun” Nikolai Patrushev, i cili është sekretar i Shërbimit Federal të Sigurisë të Rusisë dhe shumë i afërt me presidentin rus. “Ish agjenti i FSB-së duket i rrezikshëm për Perëndimin – edhe para se Putini të urdhëronte operacionin e tij ushtarak në Ukrainë, ai akuzoi Uashingtonin se po përpiqej të shpërbënte Federatën Ruse”, thuhet në tekst.

Politiko shkruan se aktualisht, Putini kalon pjesën më të madhe të kohës në Kremlin, por Patrushev është shumë aktiv ndërkombëtarisht dhe shpesh viziton Kinën. Por siç u tha, dobësia e tij është mosha – 71 vjeç. “Pritet që Patrushev të shërbejë përkohësisht si president rus nëse emërohet. Probabiliteti që ai të jetë presidenti i ardhshëm i Rusisë është i madh dhe rreziku për Perëndimin vlerësohet i lartë”, analizon gazeta.

“Siç ndodh shpesh në Rusi dhe nën regjimet diktatoriale, ajo që babai nuk mund të bëjë mund t’i kalojë djalit – 44-vjeçarit Dmitry Patrushev, i cili është përfaqësues i brezit të ri në politikën ruse. Ai është ministër i Bujqësisë që nga viti 2018. Edukimi i tij është i lidhur me akademinë e FSB-së, por probabiliteti që ai të jetë i preferuari i presidentit rus është minimal, kërcënimi për Perëndimin është gjithashtu minimal”, thuhet në analizë.

Ndryshe, në Rusi komentohet shpesh se Vladimir Putin nuk po i përgatit fëmijët e tij për poste të larta në Kremlin. Muajt ​​e fundit, vajza e tij e vogël, Katerina Tikhonova, ka qenë më e dukshme në jetën politike – në korrik ajo u emërua kryetare e Këshillit Koordinues për Zëvendësimin e Importit dhe Pavarësinë Teknologjike të Unionit Rus të Industrisë dhe Sipërmarrësve. Megjithatë, sipas opozitarëve rusë, ambiciet e Katerinës nuk mund të jenë të mëdha, sepse shoqëria ruse, megjithatë, vështirë se do të pranojë një grua në krye të shtetit.

Prandaj, Politiko e vë në dukje Dmitry Medvedev në vendin e dytë si një mundësi. Sipas gazetës, presidenti rus ka besim të plotë tek ai dhe të dy janë bashkë që nga viti 2008, kur nënkryetari aktual i Këshillit të Sigurimit ishte krahu i djathtë i tij në Shën Petersburg.

Medvedev ishte tashmë president i Rusisë dhe gjatë mandatit të tij ai bëri shumë modernizime. Sipas spekulimeve në Rusi, presidenti aktual nuk tundohet nga teknologjitë e reja – ai nuk ka një smartphone dhe nuk ka akses në internet. Medvedev ishte kryeministër i Rusisë për dy mandate dhe që nga viti 2020 ai është përsëri zëvendës i Putinit, por tani në Këshillin e Sigurimit.

“Sidoqoftë, sa i rrezikshëm është ai për Perëndimin është vështirë të vlerësohet – në kanalin e tij Telegram ai shpesh kërcënon me sulme bërthamore dhe shkatërrimin e Ukrainës. Zyrtarisht, megjithatë, 57-vjeçari Medvedev nuk ka deklarata të tilla. Prandaj, vlerësimi për të është se probabiliteti që ai të zëvendësojë Putinin nuk është i vogël dhe rreziku për Perëndimin është i moderuar”, thuhet në analizë.

“Truproja” Alexei Dyumin dikur tashmë e shpëtoi Vladimir Putinin, duke qëlluar me pistoletën e tij zyrtare në një ari që sulmoi presidentin aktual në male. (Ariu mbijeton). Tepër besnik, një veteran i Shërbimit Federal të Sigurisë dhe i përfshirë në aneksimin e Krimesë në vitin 2014, ai konsiderohet si i preferuari i Putinit.

Por pikërisht ky status i tij e bën atë shumë të pambrojtur ndaj “lojërave në oborr” në Kremlin. Prandaj, Politiko e vë në dukje atë si një zëvendësues jo veçanërisht të mundshëm, por se rreziku për Perëndimin është i lartë.

Neni 92.3 i kushtetutës ruse thotë se në të gjitha rastet kur presidenti nuk është në gjendje të kryejë detyrat e tij, “ato do të kryhen përkohësisht” nga kryeministri. Kjo e vendos Mikhail Mishustin në pozitën e parë për të marrë detyrën e kreut të shtetit nëse Putin sëmuret rëndë ose vritet. Mishustin, 56 vjeç, ishte kryembledhësi i taksave i Rusisë përpara se të emërohej kryeministër në vitin 2020, kur Putini shtyu ndryshimet kushtetuese që në fakt i hapën rrugën atij për t’u bërë president i përjetshëm.

Mishustin shërbeu si një menaxher besnik i krizës, duke punuar për të minimizuar pasojat ekonomike nga sanksionet perëndimore. Por ka një kthesë të mundshme: nëse Putini është i paaftë, kushtetuta nuk e lejon në mënyrë eksplicite atë të kthehet nëse shërohet.

LEXO EDHE:

Back to top button