Le Pen kundër armëve franceze me rreze të gjatë për Ukrainën

Le Pen kundër armëve franceze me rreze të gjatë për Ukrainën

Partia e ekstremit të djathtë francez Asambleja Kombëtare (RN) nuk do të lejojë Ukrainën të përdorë armë franceze me rreze të gjatë veprimi në luftën kundër pushtimit rus në rast se kjo parti pyetet për këtë në qeveri dhe pas raundit të dytë të zgjedhjeve parlamentare. tha Marine Le Pen.

Në një deklaratë për televizionin amerikan CNN, Le Pen, kandidatja e mundshme e RN në zgjedhjet presidenciale të vitit 2027, tha se udhëheqja e Asamblesë Kombëtare do të zotohet se trupat franceze nuk do të vendosen në Ukrainë në asnjë rrethanë. Presidenti francez Emmanuel Macron njoftoi një mundësi të tillë në pranverë, gjë që hasi në kritika dhe kundërshtime të ashpra edhe nga aleatët e tij më të afërt në Evropë.

Le Pen riafirmoi qëndrimin e Asamblesë Kombëtare pasi Presidenti Emmanuel Macron refuzoi në fillim të këtij viti të përjashtonte dërgimin e trupave franceze në Ukrainë, gjoja për të ndihmuar në trajnimin e forcave ushtarake ukrainase atje. Sipas disa mediave franceze, qindra ushtarë tashmë janë dërguar në Ukrainë si instruktorë të rinj, por që nga fillimi i luftës janë dërguar ushtarë profesionistë të cilët supozohet se dalin në pension nga ushtria franceze dhe shkojnë si vullnetarë në frontin ukrainas.

Ndërsa është dakord që Ukraina duhet të ketë aftësinë për të mbrojtur veten kundër një pushtimi rus, udhëheqësi i RN-së, Jordan Bardella e ka bërë të qartë se partia është kundër dorëzimit të armëve, sepse kjo mund të rezultojë në një përshkallëzim të luftës. Ai vuri në dukje se Franca nuk duhet të furnizojë Ukrainën me raketa ose armë të tjera që mund të arrijnë të gjithë territorin rus, duke paralajmëruar veçanërisht se popullata civile mund të vuajë prej tyre.

Asambleja Kombëtare dëshiron të marrë një rol kyç në qeverinë franceze pas balotazhit të zgjedhjeve të së dielës. Partia shpreson se nëse do të marrë shumicën në parlament, do të emërojë një kryeministër nga radhët e saj.

Javën e kaluar partia kaloi në epërsi në raundin e parë të votimit dhe sondazhet e fundit tregojnë se partia do të kryesojë sërish në raundin e dytë, por nuk do të arrijë të sigurojë shumicën absolute në parlament.

LEXO EDHE:

Back to top button