Greta Thunberg u arrestua gjatë një proteste për klimën në Holandë

Greta Thunberg u arrestua gjatë një proteste për klimën në Holandë

Aktivistja suedeze për klimën Greta Thunberg është arrestuar sot gjatë një proteste në Hagë, në Holandë, raportojnë mediat suedeze, raportojnë DPA.

Policia holandeze e mori aktivisten 21-vjeçare teksa merrte pjesë në bllokimin e autostradës A12 që kalon në Hagë, në një protestë të organizuar nga lëvizja “Rebelimi i Zhdukjes” (XR), sqaron DPA.

Autostrada A12 u bllokua përkohësisht, me policinë duke përdorur topa uji, thanë mediat.

Dhe deri më tani autostrada A12 ka qenë objektiv i një numri të madh protestash. Aktivistët po kërkojnë që Holanda t’i japë fund të gjitha subvencioneve shtetërore për lëndët djegëse fosile.

Thunberg u arrestua edhe në prill gjatë protestave në Hagë. Në fund të majit, ajo u arrestua gjatë protestave pro-palestineze kundër pjesëmarrjes së Izraelit në Eurovision Song Contest në Malmö.

Ajo u arrestua edhe dy javë më parë, gjatë protestës “Rebelimi i zhdukjes” në Helsinki.

LEXO EDHE:

Back to top button